Eksperci podkreślają, że popyt na nieruchomości znacznie przewyższa podaż. – Coraz częściej brakuje mieszkań deweloperskich – podkreślają analitycy serwisu tabelaofert.pl. – W czerwcu w ofercie deweloperów w sześciu największych miastach było ponad 8,5 tys. mieszkań mniej niż rok wcześniej. To 16,1-proc. spadek.

Największe uszczuplenie oferty deweloperskiej, aż 30,2-proc., portal odnotował w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław (22- proc.).

Skąd te problemy

W analizowanym okresie najwięcej nowych mieszkań analitycy serwisu tabelaofert.pl odnotowali na koniec II kwartału 2020 roku w Warszawie (16 181 lokali). Rok później było ich już tylko 11 302. Najmniejszą ofertę odnotowano z kolei na koniec I kwartału 2021 roku w Łodzi (3 970 lokali). W II kwartale bieżącego roku Łódź była również jedynym miastem, w którym zwiększyła się oferta mieszkań, ale wzrost ten był niewielki, ok. 1,7-proc.

www.tabelaofert.pl, Rednet Consulting

- Niezwykle wysoki poziom sprzedaży mieszkań nie idzie w parze z podażą. Spadek oferty mieszkaniowej na kluczowych rynkach w Polsce jest spowodowany m.in. utrzymującymi się na niskim poziomie stopami procentowymi, rosnącą inflacją oraz przekonaniem, że mieszkania stanowią bezpieczną przystań dla kapitału, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa - wyjaśnia Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24. - Na problem z niską podażą składa się również ograniczona liczba gruntów inwestycyjnych i czasochłonne procedury administracyjne. Szczególnie w Warszawie mieszkania sprzedają się szybciej, niż deweloperzy zdobywają pozwolenia na budowę nowych osiedli.

Jak podaje GUS, w 2020 roku oddano do użytku rekordowe 220 tys. nowych mieszkań. - Wynik ten nie przyczynił się jednak do poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków – oceniają analitycy redNetu. - Stan deficytu pogłębiają działania zagranicznych funduszy, które kupują tysiące mieszkań na wynajem długoterminowy.

Coraz drożej

Jednocześnie ceny mieszkań stale rosną. Jak wynika z danych serwisu tabelaofert.pl, w II kwartale średnia cena mkw. lokali w stolicy przekroczyła 12,1 tys. zł. To o 9,3 proc. więcej niż rok temu.  

- Nic nie wskazuje na to, że sytuacja szybko się zmieni. W ostatnich kwartałach popyt na mieszkania znacząco wyprzedził podaż. Na rekordowo wysokie ceny mieszkań wpływają także rosnące ceny materiałów budowlanych, a przez to – koszty prowadzenia całej inwestycji – przypomina Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl. - Jak wynika z naszej analizy, w II kwartale 2021 roku deweloperzy sprzedali łącznie ponad 17,6 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie na rynek ok. 15,7 tys.

Eksperci przypominają, powołując się na dane  Eurostatu, że Polska jest w ścisłej czołówce krajów europejskich pod względem udziału rynku pierwotnego w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości. - W 2019 roku sprzedaż mieszkań przez deweloperów odpowiadała w naszym kraju za 47 proc. obrotu. Dla porównania w Niemczech wskaźnik ten wyniósł 16,8 proc., a u naszych południowych sąsiadów – Czechów – 10,3 proc. – wskazują. – Główny powód takiego stanu rzeczy to m.in. poprawiająca się sytuacja finansowa Polaków.