Deweloperzy z rynku kapitałowego ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w III kwartale. Wszyscy zastanawiają się, czy po wyśmienitym pierwszym i bardzo dobrym drugim kwartale, w okresie lipiec-wrzesień lokale wciąż świetnie się rozchodziły i jak firmy radziły sobie z utrzymaniem podaży na odpowiednim poziomie. A może deweloperzy specjalnie zmniejszali tempo sprzedaży, dbając przede wszystkim o marże?
Atal
Budująca w siedmiu aglomeracjach firma w III kwartale sprzedała 1166 mieszkań, o niemal 50 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 5 proc. mniej wobec II kwartału br. – który był jednak najlepszy w historii spółki. Sierpień okazał się rekordowym miesiącem, kiedy nabywców znalazły 502 lokale – w tym 132 zostały sprzedane funduszowi PRS. Z kolei we wrześniu Atal podpisał 304 umowy, najmniej od lutego. Na koniec września aktywnych było 841 umów rezerwacyjnych. Deweloper nastawia się na sprzedaż około 4 tys. mieszkań w całym 2021 r.
Victoria Dom
Notowany na Catalyst deweloper budujący w Warszawie i od niedawna w Krakowie w III kwartale sprzedał (licząc z rezerwacjami) 373 lokale, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. To jednocześnie najsłabszy kwartał w tym roku. Po dziewięciu miesiącach sprzedaż sięgnęła 1291 mieszkań, o prawie 11 proc. więcej rok do roku.
- Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań na kluczowym dla nas warszawskim rynku pozostaje bardzo wysokie. Mamy jednocześnie do czynienia z dużą nierównowagą między niezaspokojonym popytem i ograniczoną podażą. Utrzymujący się trend wzrostu cen w II i III kwartale wpływał lekko studząco na ostateczne decyzje klientów. W efekcie zamykanie transakcji sprzedaży nieco się wydłużyło – skomentował Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii.
Lokum Deweloper
Działająca we Wrocławiu i Krakowie firma w III kwartale sprzedała 145 mieszkań, o 30 proc. mniej rok do roku i 40 proc. mniej kwartał do kwartału. Duże wahania to pochodna niestabilnej oferty, co z kolei jest pokłosiem przeciągających się procesów administracyjnych. Po trzech kwartałach sprzedaż sięgnęła 524 lokali, o 78 proc. więcej rok do roku – skokowy wzrost wynika z bardzo słabej I połowy 2020 r. Na koniec września aktywnych było 95 umów rezerwacyjnych, a w ofercie 627 mieszkań wobec 1107 rok wcześniej.