Deweloperzy podsumowują III kwartał

I półrocze okazało się rekordowe, a jak szła sprzedaż mieszkań w wakacje?

Publikacja: 04.10.2021 10:50

Deweloperzy podsumowują III kwartał

Foto: materiały prasowe

Deweloperzy z rynku kapitałowego ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w III kwartale. Wszyscy zastanawiają się, czy po wyśmienitym pierwszym i bardzo dobrym drugim kwartale, w okresie lipiec-wrzesień lokale wciąż świetnie się rozchodziły i jak firmy radziły sobie z utrzymaniem podaży na odpowiednim poziomie. A może deweloperzy specjalnie zmniejszali tempo sprzedaży, dbając przede wszystkim o marże?

Atal

Budująca w siedmiu aglomeracjach firma w III kwartale sprzedała 1166 mieszkań, o niemal 50 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 5 proc. mniej wobec II kwartału br. – który był jednak najlepszy w historii spółki. Sierpień okazał się rekordowym miesiącem, kiedy nabywców znalazły 502 lokale – w tym 132 zostały sprzedane funduszowi PRS. Z kolei we wrześniu Atal podpisał 304 umowy, najmniej od lutego. Na koniec września aktywnych było 841 umów rezerwacyjnych. Deweloper nastawia się na sprzedaż około 4 tys. mieszkań w całym 2021 r.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst deweloper budujący w Warszawie i od niedawna w Krakowie w III kwartale sprzedał (licząc z rezerwacjami) 373 lokale, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. To jednocześnie najsłabszy kwartał w tym roku. Po dziewięciu miesiącach sprzedaż sięgnęła 1291 mieszkań, o prawie 11 proc. więcej rok do roku.

- Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań na kluczowym dla nas warszawskim rynku pozostaje bardzo wysokie. Mamy jednocześnie do czynienia z dużą nierównowagą między niezaspokojonym popytem i ograniczoną podażą. Utrzymujący się trend wzrostu cen w II i III kwartale wpływał lekko studząco na ostateczne decyzje klientów. W efekcie zamykanie transakcji sprzedaży nieco się wydłużyło – skomentował Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii. 

Lokum Deweloper

Działająca we Wrocławiu i Krakowie firma w III kwartale sprzedała 145 mieszkań, o 30 proc. mniej rok do roku i 40 proc. mniej kwartał do kwartału. Duże wahania to pochodna niestabilnej oferty, co z kolei jest pokłosiem przeciągających się procesów administracyjnych. Po trzech kwartałach sprzedaż sięgnęła 524 lokali, o 78 proc. więcej rok do roku – skokowy wzrost wynika z bardzo słabej I połowy 2020 r. Na koniec września aktywnych było 95 umów rezerwacyjnych, a w ofercie 627 mieszkań wobec 1107 rok wcześniej.

- Mimo rosnących cen, obserwujemy silny popyt na mieszkania, dalej mierzymy się z problemami w uzupełnianiu oferty, które są spowodowane wolnym działaniem administracji – powiedział prezes Bartosz Kuźniar.

Marvipol

Bazujący na warszawskim rynku Marvipol w III kwartale sprzedał 89 mieszkań, o 22 proc. więcej kwartał do kwartału, ale o 44 proc. mniej rok do roku. Spółka trzeci kwartał z rzędu boryka się z uszczuploną ofertą po tym, jak pod koniec 2020 r. sprzedała kilkaset lokali funduszowi Heimstaden. Po dziewięciu miesiącach br. sprzedaż sięgnęła 245 lokali i była o 36 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O tym, że wolumen to nie wszystko, dobitnie świadczy podana przez Marvipol szacunkowa wartość sprzedanych lokali - 237 mln zł, o tylko 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Develia

Ogólnopolski deweloper w ciągu trzech kwartałów sprzedał 1500 mieszkań, o 92 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że sam III kwartał wypadł bardzo dobrze i spółka znalazła nabywców na 438 lokali, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej i o 9 proc. mniej kwartał do kwartału. Na koniec września aktywnych było 120 umów rezerwacyjnych.

Dom Development

Działająca w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu grupa w III kwartale sprzedała 856 mieszkań, o 14 proc. mniej rok do roku i 17 proc. mniej kwartał do kwartału. To wyraźnie odreagowanie po wcześniejszych czterech kwartałach, kiedy sprzedaż oscylowała wokół 1 tys.

Po dziewięciu miesiącach firma znalazła nabywców na 2972 lokale, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wikana

Aktywny w południowo-wschodniej deweloper zbiera owoce zwiększonej aktywności inwestycyjnej: w III kwartale sprzedał 94 lokale, o 170 proc. więcej rok do roku i o 18 proc. więcej kwartał do kwartału. Po dziewięciu miesiącach liczba zawartych umów to 239, ponad dwa razy tyle, co rok wcześniej. Na koniec września w ofercie było 480 mieszkań.

Murapol

W III kwartale działający w kilkunastu miastach deweloper sprzedał klientom detalicznym 841 lokali, o 28 proc. więcej wobec wyniku raportowanego za III kwartał 2020 r. i o 16 proc. więcej kwartał do kwartału. Po dziewięciu miesiącach deweloper miał podpisanych 2316 umów z klientami indywidualnymi, to o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Do tego należy doliczyć 1723 lokale sprzedane powstającej platformie PRS (najem instytucjonalny mieszkań) oraz sieci prywatnych akademików Student Depot. Łącznie Murapol zakontraktował w ciągu trzech kwartałów 4039 mieszkań – PRS to potężny katalizator, jak dotąd żaden deweloper nie uzyskał takiego wyniku w skali całego roku.

Na koniec września Murapol miał w banku ziemi zabezpieczone tereny pod postawienie 19,9 tys. lokali, z czego 7,9 tys. na parcelach stanowiących własność spółki i posiadających pozwolenia na budowę.

JHM Development

Spółka zależna Mirbudu w ciągu trzech kwartałów br. znalazła nabywców na 454 lokale, o 122 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale podpisała 155 umów, o 85 proc. więcej rok do roku i o 13 proc. mniej kwartał do kwartału.

Inpro

Trójmiejska spółka w III kwartale br. sprzedała 166 lokali, o 14 proc. mniej rok do roku i 13 proc. mniej kwartał do kwartału. W ciągu dziewięciu miesięcy sprzedaż wyniosła 576 mieszkań, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec września firma miała w ofercie blisko 800 lokali.

- Sytuacja na rynku jest pozytywna. Widzimy stałe zainteresowanie naszą ofertą i staramy się uzupełniać ją o nowe inwestycje. W 2021 r. Inpro wprowadziło do sprzedaży ponad 520 lokali, kolejną inwestycję obejmującą 102 lokale mamy w przygotowaniu jeszcze na ten rok. Dodatkowo nasza spółka zależna Domesta powiększy ofertę o ponad 220 lokali. W planach mamy ekspansje na nowe rynki, zakupiliśmy grunty w Elblągu i w Olsztynie – skomentował Krzysztof Maraszek, prezes Inpro.

Robyg

W ciągu trzech kwartałów br. działający w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, notowany na Catalyst deweloper sprzedał 3532 mieszkania, o 152 proc. więcej wobec osłabionego lockdownem analogicznego okresu 2020 r. Sam III kwartał okazał się rekordowy, spółka zawarła 1432 umowy deweloperskie i przedwstępne, o 136 proc. więcej rok do roku i 18 proc. więcej kwartał do kwartału. Spółka ma jeden z największych banków ziemi w Polsce, zasoby pozwalają na sprzedaż 23,3 tys. lokali.

- To kolejny świetny kwartał Robyga pod względem sprzedaży. Można zatem zakładać, że cały rok będzie rekordowy – skomentował wiceprezes Eyal Keltsh. - Zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie, analizy rynku, prowadzone m.in. przez JLL pokazują, że podaż nie nadąża za popytem – co jest wynikiem wolniejszego wprowadzenia mieszkań do oferty z powodu wydłużonych procedur administracyjnych. Robyg stara się wprowadzać jak najwięcej nowych lokali, jednak mamy takie same ograniczenia administracyjne, jak inni deweloperzy. W Warszawie zwykle firmy oferowały liczbę mieszkań na 3-5 kwartałów do przodu, a obecnie to zaledwie 1 kwartał. To jest bezpośrednia przyczyna – obok drożejących gruntów i materiałów budowlanych – rosnących cen mieszkań. Bardzo ważne jest zatem, aby samorządy maksymalnie przyspieszyły procedury administracyjne – dodał.

Robyg oczekuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat rynek będzie się stabilnie rozwijał – nadal popyt będzie lekko przewyższał podaż ze względu na wymogi proceduralne i administracyjne. - Wzrost popytu może być także stymulowany przez nabywców lokujących swój kapitał, jednak nadal kupujący na własne potrzeby będą stanowić istotną część nabywców – w Polsce wciąż brakuje bowiem kilka milionów lokali – wskazał Keltsh.

Echo Investment i Archicom

Grupa Echo Investment powiększona o Archicom w ciągu trzech kwartałów sprzedała około 1,9 tys. mieszkań, o ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Echo znalazło nabywców na 1274 lokale, o 15,2 proc. więcej niż rok wcześniej, a Archicom w całym II kwartale i III kwartale – na 643 – wyniki konsolidowane są od 22 kwietnia.

W samym III kwartale Echo sprzedało 368 lokali, o 19 proc. mniej rok do roku oraz o 17 proc. mniej kwartał do kwartału. Archicom sprzedał 235 mieszkań, o 17 proc. mniej rok do roku i o 42 proc. mniej kwartał do kwartału.

Ronson

Deweloper w III kwartale br. sprzedał 162 mieszkania, o 31 proc. mniej rok do roku i 35 proc. mniej kwartał do kwartału. W ciągu dziewięciu miesięcy zawarł 766 umów, o prawie 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Popyt na rynku wciąż sprzyja, mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, sprzedaż w III kwartale jest zgodna z naszymi założeniami budżetowymi i koresponduje z wielkością naszej oferty – skomentował prezes Boaz Haim. - Pracujemy intensywnie, aby utrzymać atrakcyjność i odbudowywać naszą ofertę. Mając na uwadze wymagającą sytuację pod względem kosztów działalności, uważnie monitorujemy rynek i dostosowujemy tempo sprzedaży do aktualnych i oczekiwanych warunków rynkowych. Obecnie naszym priorytetem nie jest rekordowa liczba sprzedanych mieszkań, ale jakość oferty i poziom marż – podkreślił.

Dekpol Deweloper

Spółka córka giełdowego Dekpolu w III kwartale znalazła nabywców na 144 lokale, o 555 proc. więcej rok do roku i o 22 proc. mniej kwartał do kwartału. W ciągu dziewięciu miesięcy sprzedaż wyniosła 408 lokali, o 444 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne