Obiekty magazynowe nie są specjalnie atrakcyjne wizualnie, ale zajmujące niekiedy kilkadziesiąt tysięcy mkw. powierzchni „pudła" kryją w sobie wiele zaawansowanych technologicznie instalacji.
Ewolucja, nie przewrót
– Nowe technologie, automatyzacja procesów i coraz bardziej zaawansowane wdrożenia informatyczne są na ustach branży magazynowo-logistycznej. Niektóre rozwiązania związane z zarządzaniem obiektami magazynowymi były stosowane, zanim jeszcze pojawiło się hasło PropTech (od property technology – red.). To m.in. zdalny odczyt i kontrola mediów, oświetlenie LED, systemy alarmowe, czujniki światła w alejkach magazynowych – mówi Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w AXI IMMO. – Na razie, ze względu na wysokie koszty technologii i ich wdrożeń obserwujemy raczej nie rewolucję PropTech, lecz ewolucyjne zmiany, wprowadzanie różnego typu udogodnień, aplikacji i rozwiązań – dodaje.
Ekspertka podkreśla, że w innowacjach w sektorze przewodzi branża e-commerce ze względu na coraz większe problemy z pozyskaniem pracowników i rosnące wymagania konsumentów związane z szybkością dostaw.
– W czasach, kiedy następuje całkowita transformacja łańcucha dostaw, przyszłością są „inteligentne" magazyny, w pełni zautomatyzowane, dysponujące wysokiej klasy sprzętem oraz systemami do zarządzania magazynem w czasie rzeczywistym. Dlatego w sektorze magazynowym przez kolejne pięć lat nacisk kładziony będzie na wdrażanie big data. Pod względem zwiększenia efektywności procesów magazynowych firmy planują przede wszystkim inwestycje w kompleksowe i nowoczesne systemy do zarządzania zapasami czy terminalami przeładunkowymi zapewniającymi wgląd w dane dotyczące lokalizacji w czasie rzeczywistym. W dużo większym stopniu będą wykorzystywane urządzenia mobilne umożliwiające dostęp do systemów zarządzania magazynem, wykluczając tradycyjne i mało efektywne metody, tj. dokumentację papierową – wylicza Głowacz.
Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce, podkreśla, że z rozwiązań PropTech chętnie korzysta branża doradcza działająca na rzecz właścicieli i użytkowników magazynów. – Cały czas inwestujemy m.in. w nowoczesne systemy CRM, które mają na celu usprawnienie naszego kontaktu z klientami i obsługę bieżących procesów – mówi Mika. Jego zdaniem w przyszłości można się spodziewać coraz większego upowszechnienia rozwiązań z obszaru wirtualnej rzeczywistości (VR), które pozwolą na obejrzenie magazynów bez konieczności podróżowania po różnych zakątkach kraju.