W przypadku eksmisji gmina nie zawsze ma obowiązek zapewnić mieszkanie

Przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego na najemcy ciąży obowiązek wskazania lokalu, do którego ma nastąpić ewentualna eksmisja. Zwalnia to gminę z obowiązku dostarczenia lokalu zastępczego czy płacenia właścicielowi ewentualnego odszkodowania

Publikacja: 27.01.2010 02:30

W przypadku eksmisji gmina nie zawsze ma obowiązek zapewnić mieszkanie

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Red

Podstawową zmianą, jaką uchwalona 17 grudnia 2009 r. nowelizacja wprowadza do przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB93539DCA413487F772C9737B9894A2?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, jest dodanie do jej treści rozdziału 2a o tytule: „Najem okazjonalny lokalu”[/link].

Ma on przede wszystkim na celu zlikwidować bariery, jakie napotykają właściciele mieszkań chcący legalnie je wynajmować na rynku.

Nowelizacja to w pewnym sensie powrót do stanu prawnego sprzed 2001 r. (czyli sprzed uchwalenia ustawy o ochronie praw lokatorów), kiedy to przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77171]ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych[/link] wyłączały jej stosowanie w stosunku do najmu okazjonalnego.

Obecne przepisy stanowią też próbę ulepszenia nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadzonej 1 maja 2005 r. Wtedy to bowiem wprowadzono pierwsze zapisy wyodrębniające stosunki najmu, jakie mają miejsce w przypadku indywidualnych właścicieli.

Art. 3 ust. 1 ustawy umożliwiał zawarcie [b]umów najmu lokalu mieszkalnego, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.[/b] Zapis ten wzbudzał problemy interpretacyjne, gdy właściciel kilku lokali wynajmował je na rynku, gdyż żaden z wynajmowanych lokali zazwyczaj nie spełniał wskazanych przesłanek.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=339010]Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2010 r. nr 3, poz. 13)[/link] liczy zaledwie pięć artykułów, w których zawarte są wszystkie znaczące postanowienia.

Trzy pierwsze dotyczą wprowadzenia nowej umowy nazwanej, czyli najmu okazjonalnego, i określają wszystkie istotne założenia dla nowego stosunku prawnego (sposób zawarcia umowy, jej podmioty i przedmiot, obowiązki stron i sposób rozwiązania).

Przepisy te wprowadzają również niezbędne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego oraz w przepisach podatkowych, które mają na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania nowej instytucji.

Dwa ostatnie artykuły zawierają przepisy przejściowe oraz określają termin wejścia nowelizacji w życie (14 dni od publikacji, która nastąpiła 13 stycznia 2010 r.).

Poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze regulacje szczegółowe określające najem okazjonalny, a także jego szczególny oraz nowatorski charakter.

[srodtytul]Pod rygorem nieważności[/srodtytul]

Umowa najmu okazjonalnego oraz wszelkie jej zmiany wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Jej podmiotem jest natomiast krąg osób, których potrzeba najmu wynika z aktywności życiowej i które mają możliwość wskazania lokalu, gdzie będą mogły zamieszkać w przypadku opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy o najem okazjonalny.

W założeniu więc najemcą może być tylko osoba posiadająca np. własne mieszkanie (inny lokal), do którego będzie mogła wrócić bez konieczności zapewniania jej lokalu zastępczego przez gminę. Wynajmującym może być natomiast właściciel lokalu będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Przedmiotem umowy jest zaś lokal służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych stanowiący własność osoby fizycznej.

[srodtytul]Najważniejsze postanowienia kontraktu[/srodtytul]

Ponieważ umowa najmu okazjonalnego jest umową okresową i może być zawarta na okres dłuższy niż dziesięć lat, musi w swej treści zawierać postanowienia określające dokładny czas jej obowiązywania.

Ograniczenie do dziesięciu lat wynika z art. 661 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], zgodnie z którym najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć jest najmem zawartym na czas nieoznaczony.

Oczywiście jak każda umowa najmu musi zawierać oznaczenie wysokości czynszu. [b]Ustawodawca nie ogranicza jego wysokości ani rodzaju opłat, do uiszczania których zobowiązany będzie najemca, wskazuje jedynie, że zapisy w tym zakresie muszą być zawarte w umowie. [/b]

Zezwala również na podwyższanie czynszu, zastrzegając, że można tego dokonać wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Umowa powinna więc zawierać dokładne postanowienia w tej sprawie.

W przypadku braku zapisów regulujących tę sferę stosunku konsekwencją może być brak możliwości zmiany wysokości czynszu, co w przypadku zawarcia umowy na długi okres może narazić właściciela (lokatora) na straty.

Musi również zawierać oświadczenie najemcy – w formie aktu notarialnego – w którym poddał się on egzekucji oraz zobowiązał do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu.

W oświadczeniu należy również wskazać lokal, w którym najemca będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji. Jeżeli lokal ten stanowi własność osoby trzeciej, konieczne jest również dołączenie oświadczenia tej osoby o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób, które wraz z nim zajmują mieszkanie wynajmowane na podstawie umowy o najem okazjonalny.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego uzależnione może być od wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

Sposób zwrotu kaucji określony został tak samo jak w odniesieniu do innych umów najmu. Następuje w terminie jednego miesiąca od dnia opróżnienia lokalu po potrąceniu należności właściciela. Warto zaznaczyć, że przyjęta w tym wypadku wysokość kaucji jest o połowę niższa od wysokości, jaka jest przewidziana w ustawie.

[srodtytul]Prawa i obowiązki stron[/srodtytul]

Oprócz obowiązków stron wynikających z kodeksu cywilnego wynajmujący zobowiązany jest do zgłoszenia umowy najmu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Powinien tego dokonać w terminie 14 dni liczonych od dnia zawarcia umowy.

Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie tego zgłoszenia. Jeżeli tego nie uczyni, to nie można zastosować wobec najemcy przepisów umożliwiających dowolne kształtowanie czynszu oraz określających sposób rozwiązywania najmu okazjonalnego.

Oznacza to, że komornik, wykonując obowiązek opróżnienia lokalu, będzie musiał zastosować art. 1046 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], tzn. wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie – pomimo złożenia przez najemcę oświadczenia o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu.

Reasumując, [b]niezgłoszenie do naczelnika US umowy i nieokazanie tego zgłoszenia najemcy na jego żądanie pozbawia umowę najmu okazjonalnego wszystkich istotnych i wyjątkowych cech, które wyróżniają ją spośród innych umów najmu lokalu.[/b] Natomiast gdy właściciel dokona zgłoszenia, do najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Najemca lokalu obowiązany jest wskazać w umowie lokal, do którego się przeprowadzi, w momencie rozwiązania umowy o najmie okazjonalnym. Jeżeli możliwość zamieszkania w nim utraci, to jego obowiązkiem jest – w terminie 21 dni od uzyskania informacji o tym fakcie – wskazać inny lokal.

Obowiązek ten wiąże się ze złożeniem wynajmującemu stosownego oświadczenia. Jeżeli lokal ten jest własnością osoby trzeciej, to najemca ma obowiązek do swojego oświadczenia dołączyć oświadczenie tego właściciela, że w przypadku ustania umowy najmu okazjonalnego będzie najemca mógł się do jego mieszkania wprowadzić.

[srodtytul]Opróżnienie lokalu[/srodtytul]

Umowa najmu okazjonalnego, tak jak każda umowa na czas oznaczony, ulega rozwiązaniu po upływie czasu, na jaki była zawarta. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego – uczynił to poprzez dodanie w przepisie określającym sposób wygaśnięcia umowy możliwości jej rozwiązania po upływie okresu wypowiedzenia.

Najbardziej kontrowersyjna, a jednocześnie najbardziej oczekiwana zmiana, jaką wprowadza omawiana nowelizacja, dotyczy sposobu opróżniania lokalu. Zmienia bowiem obowiązujące dotychczas granice ochrony praw lokatorów oraz gwarancji trwałości tytułu prawnego do lokalu, które nakreślone zostały poprzez zbiór przepisów chroniących przed tzw. eksmisją na bruk.

Kardynalną zasadą obowiązującą w sprawach o opróżnienie lokalu jest ścisłe określenie podmiotu decydującego. Tak więc o opróżnieniu lokalu, czyli o tzw. eksmisji, decydować może wyłącznie sąd, który orzekając o nakazie opróżnienia lokalu, decyduje również o prawie lub jego braku do lokalu socjalnego (art. 14 ust. 1 o.p.l.). Nowelizacja z 17 grudnia 2009 r. zmienia tak nakreślony porządek.

Wprowadziła bowiem do zasad obowiązujących w stosunkach najmu przepisy o poddaniu się egzekucji wynikające z kodeksu postępowania cywilnego, a dokładnie oświadczenia składane na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 w formie aktu notarialnego.

W konsekwencji:

- dokumentem stanowiącym podstawę opróżnienia lokalu jest oświadczenie złożone przez samego najemcę w formie aktu notarialnego;

- sąd nie rozstrzyga o uprawnieniach do lokalu socjalnego – eksmisja następuje do lokalu wskazanego przez najemcę lokalu wynajmowanego w trybie najmu okazjonalnego;

- dotychczas organem zobowiązanym do dostarczenia lokalu socjalnego była gmina, natomiast do dostarczenia pomieszczenia tymczasowego – właściciel opróżnianego lokalu lub gmina. Zmiana wprowadza dodatkowy podmiot – jest nim sam najemca lokalu, który przy zawarciu umowy o najem okazjonalny ma obowiązek wskazać miejsce, do którego ma być eksmitowany.

Niezmieniony został natomiast podmiot wykonujący nakaz opróżnienia lokalu – egzekucję, której przedmiotem jest opróżnienie lokalu, realizuje zgodnie z art. 758 k.p.c. komornik sądu, w którego okręgu znajduje się opróżniany lokal. Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

[ramka][b]Zawsze znajdą zastosowanie[/b]

Od zasady, że do umowy najmu okazjonalnego nie stosuje się pozostałych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawodawca przewidział wyjątki.

Przede wszystkim wskazał te, które zawsze mają do niej zastosowanie. Są to przepisy dookreślające ten stosunek prawny ujęte w ustawowym słowniczku zawierającym definicje pojęć ustawowych, przepisy określające sposób rewaloryzacji kaucji, regulujące zasady udostępniania lokalu przez najemcę w związku z awarią oraz określające okoliczności wejścia do lokalu pod nieobecność najemcy.

Zastosowanie znajdą również przepisy określające zasady obliczania odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego.

Do umowy najmu okazjonalnego stosuje się również, w określonych sytuacjach, przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów wskazujące warunki wypowiedzenia umowy.

Ma to miejsce w przypadku:

- naruszania postanowień umowy przez wynajmującego;

- pozostawania w zwłoce z zapłatą czynszu przez najemcę;

- wynajęcia, podnajęcia lub oddania w bezpłatne używanie lokalu bez zgody wynajmującego;

- złożenia powództwa o rozwiązanie najmu przez sąd na podstawie wniosku złożonego przez innego lokatora lub właściciela innego lokalu z powodu naruszenia porządku domowego;

- złożenia powództwa o nakazanie eksmisji małżonka lub innego współlokatora, jeżeli ten swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie w lokalu.[/ramka]

[ramka][b]Akt notarialny może być tytułem wykonawczym[/b]

Tryb przeprowadzania eksmisji w przypadku umów najmu okazjonalnego jest bardzo prosty. Określa go art. 19d ustawy o ochronie praw lokatorów, dodany przez nowelizację z 17 grudnia 2009 r. Jeżeli po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najemca nie opuścił zajmowanego mieszkania dobrowolnie, właściciel wręcza mu żądanie opróżnienia lokalu. Dokument ten musi spełniać kilka wymogów – mianowicie powinien:

- być sporządzony na piśmie i zawierać podpis urzędowo poświadczony;

- zawierać prawidłowe oznaczenie wynajmującego

oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;

- wskazywać umowę najmu okazjonalnego, przyczynę rozwiązania wynikającego z niej stosunku prawnego oraz termin, w którym najemca wraz z zamieszkującymi z nim osobami ma opróżnić lokal.

Termin ten nie może być krótszy niż siedem dni od dnia dostarczenia żądania najemcy.

Po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w żądaniu właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi wykonawczemu, którym jest oświadczenie najemcy – sporządzone w formie aktu notarialnego – o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu.

Do wniosku składanego w sądzie należy dołączyć:

- żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą;

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela;

- potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela.

Z uzyskanym tytułem wykonawczym właściciel zgłasza się do komornika, który wykonuje nakaz opróżnienia do lokalu wskazanego przez najemcę.[/ramka]

Podstawową zmianą, jaką uchwalona 17 grudnia 2009 r. nowelizacja wprowadza do przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB93539DCA413487F772C9737B9894A2?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, jest dodanie do jej treści rozdziału 2a o tytule: „Najem okazjonalny lokalu”[/link].

Ma on przede wszystkim na celu zlikwidować bariery, jakie napotykają właściciele mieszkań chcący legalnie je wynajmować na rynku.

Pozostało 97% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów