Ale pośrednicy prognozują, że to koniec obniżek. Do 2011 roku ceny najmu pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego.
W najbliższych miesiącach spodziewane jest ożywienie na tym rynku związane zarówno z nadejściem sezonu wiosennego, jak i zapotrzebowaniem na mieszkania dla pracowników zatrudnionych na realizowanych lokalnie inwestycjach. Na przykład we Wrocławiu oczekiwany jest wzrost zapotrzebowania na wynajem, gdyż na teren budowy stadionu wchodzi nowy wykonawca. Zachętą dla wynajmujących mogą też być obecne, relatywnie niskie ceny najmu – oceniają eksperci. Największym zainteresowaniem cieszą się nieduże mieszkania dwu- i trzypokojowe, całkowicie umeblowane i wyposażone, w których można zamieszkać za 1,5 – 2 tys. zł miesięcznie.
[i][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach-sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/i]