Audytor oceni oszczędności energetyczne

Ustanowienie nowej profesji – audytora efektywności energetycznej – będzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania projektowanej ustawy

Publikacja: 16.02.2010 03:08

Audytor oceni oszczędności energetyczne

Foto: www.sxc.hu, LacKac LB László Bácsi

To jej przepisy określą zasady uzyskiwania uprawnień audytora. – Kandydaci do tego zawodu będą musieli przede wszystkim ukończyć szkolenie, w trakcie którego zdobędą fachową wiedzę na temat m.in. audytu efektywności energetycznej – mówi Krzysztof Wójcik z Kancelarii Stopczyk i Mikulski.

Projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, czeka na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Na posiedzenie rządu powinien trafić w pierwszym półroczu.

W ubiegłym roku kształtowały się zasady funkcjonowania zawodu certyfikatorów energetycznych, w tym zaś rozpoczną się sejmowe prace nad zakresem kwalifikacji, obowiązków i uprawnień audytorów. Generalnie będą oni sporządzali audyt efektywności energetycznej różnych przedsięwzięć inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie zużycia energii i ciepła przez podmioty publiczne, gospodarcze oraz osoby fizyczne.

Audyt energetyczny ma być niezbędny w procedurze uzyskiwania tzw. białych certyfikatów, czyli dowodów wykonania prac modernizacyjnych, które prowadzą do zaoszczędzenia energii. Takimi pracami mogą być np. izolowanie instalacji przemysłowych czy odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych.

W myśl projektu ustawy o uzyskanie uprawnień audytora będzie się mogła ubiegać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi, ukończyła magisterskie studia wyższe o zakresie technicznym, odbyła specjalistyczne szkolenie i zdała egzamin na audytora efektywności energetycznej. Równorzędne szkoleniu ma być odbycie co najmniej rocznych studiów podyplomowych, których program powinien być zbliżony do szkolenia.

Prawo wykonywania nowego zawodu ma się uzyskiwać dopiero po wpisaniu do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetycznej. Zakłada się też, że na odmowę wpisu do rejestru będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Proponowane przepisy stworzą warunki nieograniczonego dostępu, w szczególności dla młodych ludzi, do nowo powstającego zawodu regulowanego. Jednocześnie pozwolą na merytoryczne przygotowanie i sprawdzenie poziomu kandydatów na audytorów efektywności energetycznej – twierdzą przedstawiciele resortu gospodarki.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo