Tego typu lokalami dysponuje wciąż wiele spółdzielni mieszkaniowych. Przed laty dostawały je często za darmo od prywatyzowanych lub upadających firm oraz instytucji państwowych. Trybunał Konstytucyjny 15 lipca 2009 r. wydał wyrok, który przyniósł skutek inny od zamierzonego (sygn. K 64/07). [b]Potwierdza to Sąd Najwyższy w swoim niepublikowanym wyroku z 8 stycznia 2010 r. (IV CSK 292/09)[/b].
[srodtytul]O jaki przepis chodzi[/srodtytul]
Przez kilka lat najemcy w blokach przekazanych za darmo spółdzielniom mogli nabyć zajmowane mieszkanie po spłacie tylko nakładów poczynionych przez spółdzielnię na budynek (w części przypadającej na lokal), a więc na bardzo atrakcyjnych zasadach (art. 48 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych,[/link] dalej jako: usm).
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa dysponuje np. dziesięcioma dawnymi zakładowymi budynkami, w których znajduje się 300 lokali.
– Osoby, które chciały wykupić lokale, miały obowiązek zapłacić po kilka tysięcy złotych tytułem zwrotu nakładów docieplenia budynku – wyjaśnił Michał Tokłowicz, jej wiceprezes.