Jak drogi jest kredyt

Mimo wzrostu marż oprocentowanie nowo udzielanych kredytów spadło. Rok temu wynosiło 6,24, a obecnie już tylko 5,56 proc.

Publikacja: 14.01.2013 01:08

– Także osobom już spłacającym mieszkania rok 2012 przyniósł same dobre informacje. Spadły bowiem zarówno raty kredytów w złotych, jak i zobowiązań w euro czy we frankach szwajcarskich. W przypadku kredytów w polskiej walucie przyczynił się do tego przede wszystkim spadek oprocentowania. W przypadku kredytów walutowych decydujące było umocnienie się złotego – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander Advisors.

Zwraca jednak uwagę, że w 2012 r. został przerwany – trwający trzy lata – trend spadku marż kredytów w złotych. W 2009 r. przeciętna marża sięgała 2,85 proc., a w czerwcu 2012 r. już tylko 1,2 proc. Teraz wzrosła do 1,49 proc. – Pozytywną informacją jest jednak to, że choć marże w minionym roku wzrosły, to raty nowo zaciąganych kredytów w złotych są niższe niż w styczniu 2012 r. Stało się tak dzięki temu, że obniżone zostały stopy procentowe w Polsce. W rezultacie spadła stawka WIBOR. Ponieważ jej obniżka była silniejsza niż wzrost marż, to oprocentowanie spadło. Rok temu wynosiło 6,24 proc., a teraz – 5,56 proc. – mówi Jarosław Sadowski.

W przypadku kredytów w euro spadki marż zakończyły się już przed upływem 2011 r., a przez większość minionego roku marże rosły. W styczniu 2012 r.  – jak podaje Expander – przeciętna marża nowo udzielanych kredytów w euro wynosiła 3,25 proc., a obecnie 4 proc.

Tu również wpływ wyższych marż został ograniczony przez spadki stóp procentowych. – Podobnie jak w przypadku kredytów w złotych, mimo wyższych marż oprocentowanie kredytów w euro w 2012 r. spadło – z 4,71 do 4,24 proc. – wylicza analityk Expandera.

Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus, przewiduje, że rata kredytu mieszkaniowego w złotych może jeszcze znacznie spaść – nawet o 3 procent.

– Wszystko dzięki obniżce stóp procentowych. Już na pierwszym tegorocznym posiedzeniu RPP zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Od 10 stycznia stopa referencyjna wynosi 4 procent. Jest to już kolejna obniżka w cyklu, który został zapoczątkowany w listopadzie. Na trzech kolejnych posiedzeniach członkowie RPP obniżyli stopy procentowe łącznie o 75 punktów bazowych – przypomina Michał Krajkowski.

Dodaje, że z punktu widzenia kredytobiorców najistotniejsze są notowania stopy WIBOR. Od swojego maksimum ub.r. stawka WIBOR 3M spadła o ponad 1 punkt procentowy.

– Najwyższy w ostatnim czasie poziom Wibor zanotował 11 lipca – 5,14 proc. Dziś jest to 4,05 proc. Dla wszystkich osób spłacających kredyty w złotych oznacza to wymierne korzyści i niższą ratę. Dla zobowiązania w wysokości 200 tysięcy złotych, zaciągniętego na 30 lat, rata spada o 140 złotych. W lipcu tego roku rata kredytu wynosiła około 1280 złotych, a dzisiaj jest to nieco ponad 1140 złotych – wylicza analityk Notusa.

Warto pamiętać, że obniżki stóp i spadek oprocentowania klienci banków odczują w różnym terminie. Większość instytucji aktualizuje oprocentowanie kredytów w cyklach 3-miesięcznych. Może to oznaczać, że np. część osób, którym oprocentowanie jest zmieniane zawsze na początku kwartału, niższą ratę będzie płacić dopiero w marcu.

Nieruchomości
Więcej elastycznych biur w Łodzi i Krakowie
Nieruchomości
Syrena przejmuje Zaułek Piękna. Biurowiec przejdzie modernizację
Nieruchomości
Murapol spokojny o Łódź. Deweloper liczy na wzrost sprzedaży mieszkań
Nieruchomości
Wielkie centrum dystrybucyjne w Łodzi. Wartość inwestycji: 500 mln zł
Nieruchomości
Nowe mieszkania na wynajem w Sochaczewie. Z prefabrykatów