Konieczność przyspieszenia budowy mieszkań związana jest nie tylko ze sposobem ich finansowania. Jedną z podstawowych barier jest brak dostępnych tanich terenów, które byłyby wyposażone w infrastrukturę, posiadały zdefiniowane możliwości zabudowy przy określonym standardzie i byłyby możliwe do udostępnienia przez gminę. Takich terenów brakuje zwłaszcza w dużych miastach i ich otoczeniu. Podejmowane ostatnio przedsięwzięcia, nieprzygotowane i bez odpowiedniej infrastruktury, powodują chaos przestrzenny. Ich realizacja bywa często sprzeczna z zasadami ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju, nie zapewnia też dobrego standardu życia mieszkańcom. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa jednorodzinnego nieposiadającego oferty dla osób pragnących uzyskać swój pierwszy skromny dom, który w późniejszym czasie mógłby być rozbudowywany lub modernizowany.
Odpowiedzią na potrzeby rozwojowe dużych miast, które podlegają przyspieszonym procesom urbanizacji, powinno być budownictwo mieszkaniowe realizowane w sposób zorganizowany, tak w formule jednorodzinnego budownictwa, jak i niewielkich domów wielorodzinnych. Budownictwo zorganizowane powinno być dostępne dla młodych, którzy zamierzają przystąpić do budowy swojego własnego pierwszego domu lub mieszkania.
Taką propozycję, określaną mianem miasteczka hipotecznego, zaprezentowała Unia Metropolii Polskich. Jej skuteczna realizacja wymaga jednak kilku ważnych zmian ustawowych. Powinny one obejmować nie tylko formy finansowania. Trzeba zapewnić wspomnianą już infrastrukturę, właściwą gospodarkę nieruchomościami oraz przygotować warunki urbanistyczne pozwalające na wznoszenie budynków zgodnie z zasadami ładu przestrzennego.
Aby tak się stało, konieczne jest wprowadzenie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym formuły społecznego budownictwa mieszkaniowego jako odrębnej części. Założenia takiego rozdziału powinny zapewniać z jednej strony uproszczony tryb planowania obszarów zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego, z drugiej zaś skoordynowane działania na rzecz gospodarki terenami w celu komasacji i konsolidacji potrzebnych gruntów, wreszcie tworzyć możliwość efektywnego wyposażenia w infrastrukturę przy wykorzystaniu istniejących instrumentów będących w gestii Banku Gospodarstwa Krajowego.
W kategoriach planistycznych konieczne jest przygotowanie przez gminę specjalnego planu realizacji zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego. Plan taki, opracowany na podstawie mapy terenów z wyodrębnionym podziałem geodezyjnym, powinien zapewniać możliwość określenia granic obszaru przewidzianego pod tego rodzaju budownictwo wraz ze wskazaniem intensywności i wysokości zabudowy oraz wyposażenia w niezbędną infrastrukturę techniczną i społeczną. Plan nie musi posiadać szczegółowego podziału terenu wewnątrz przygotowywanego obszaru i szczegółowych parametrów urbanistycznych. Ich zakres byłby określony w rozporządzeniu właściwego ministra.