O tym, kto ma utrzymywać w dobrym stanie lokal komunalny, Skarbu Państwa lub w prywatnej kamienicy, mówi art. 6a i b ustawy o ochronie praw lokatorów (w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się kodeks cywilny).
Zgodnie z nim właściciel dba o budynek, zapewnia sprawne działanie urządzeń technicznych, czyli m.in. wind, oświetlenia, ogrzewania, anteny zbiorczej. Przeprowadza też wszelkie prace w pomieszczeniach służących do użytku wspólnego lokatorów. Naprawia i wymienia więc wewnętrzną instalację wodociągową, gazową, ciepłej wody wraz z grzejnikami (bez armatury), kanalizacyjną, elektryczną, telefoniczną, anteny zbiorczej (z wyjątkiem osprzętu), a także centralne ogrzewanie razem z grzejnikami.
Wymienia również piece grzewcze oraz stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi posadzki, wykładzinę podłogową. Ale naprawia je i konserwuje najemca.
Najemca dba też o znajdujące się w kuchni oraz łazience ścienne okładziny ceramiczne, naprawia i konserwuje okna i drzwi, meble wbudowane w ściany (także wymienia), kuchnie, trzony kuchenne, grzejniki wody przepływowej (gazowe, elektryczne i węglowe), podgrzewacze wody, wanny, brodziki, misy klozetowe, zlewozmywaki, umywalki łącznie z syfonami, baterie, zawory czerpane i inne urządzenia sanitarne, w które mieszkanie jest wyposażone, łącznie z ich wymianą.
Do jego obowiązków należy również naprawa i konserwacja osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych i akumulacyjnych lub zużytych elementów, przewodów odpływowych, urządzeń sanitarnych, pionów zbiorczych, etażowego centralnego ogrzewania oraz jego wymiana, ale tylko gdy nie było zainstalowane na koszt gminy.