Mam mieszkanie, które wynajmuję na wolnym rynku. Moi aktualni najemcy to para polsko-nigeryjska. Wynajmują od października tego roku. Ostatnio zaczęli się domagać, abym ich zameldowała, gdyż jest to niezbędne do uzyskania wizy przez pana. Pani twierdzi, że pan jest na jej utrzymaniu – ona gwarantuje mu tu pobyt i musi w tym celu wykazać się miejscem zameldowania, nawet tymczasowym. W zasadzie pani twierdzi, że zameldowanie potrzebne jest tylko jej. Dopytuje się też, czy moje mieszkanie jest własnościowe czy spółdzielcze itp. Trochę mnie to wszystko niepokoi, gdyż słyszałam, że nie można wypowiedzieć mieszkania kobiecie, gdy jest w ciąży, chyba że znajdzie się dla niej mieszkanie zastępcze. Czy to prawda? Czy meldunek ma tu coś do rzeczy?Katarzyna Z., Warszawa
– Każda osoba wynajmująca mieszkanie zobowiązana jest do przestrzegania obowiązku meldunkowego wynikającego z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.Zgodnie z postanowieniami wspomnianej ustawy każdy, kto przebywa w danej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest zobowiązany zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.Pod pojęciem pobytu stałego rozumie się zamieszkanie w określonej miejscowości, pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego tam przebywania. Natomiast pobyt czasowy ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych definiuje jako przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
Dokonując obowiązku meldunkowego na pobyt stały lub czasowy, trwający ponad trzy miesiące, należy przedstawić organowi gminy prowadzącemu ewidencję ludności potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt, dokonane przez właściciela lokalu lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i – potwierdzeniu faktu pobytu w danym lokalu. Należy podkreślić, że niedopełnienie obowiązku meldunkowego podlega karze ograniczenia wolności, grzywny lub też nagany. Przy czym w praktyce sankcje przewidziane za niedopełnienie obowiązku meldunkowego są rzadko stosowane.
Rozwiązanie stosunku najmu lokalu może nastąpić na mocy wypowiedzenia umowy najmu przez każdą ze stron lub poprzez rozwiązanie jej przez sąd. Należy pamiętać, że strony w każdym czasie mogą również rozwiązać umowę najmu za porozumieniem. W przypadku, gdy rozwiązanie umowy najmu następuje na mocy wyroku sądu, wskutek wytoczenia powództwa o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia, sąd obowiązany jest orzec w takim wyroku o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego lub jego braku. Gdy najemcą lokalu jest kobieta w ciąży, sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego spoczywa jednak na gminie, a nie na właścicielu lokalu.