Radzi Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Takie uszkodzenie można, a nawet trzeba naprawić. W tym celu należy dokładnie wyciąć i oczyścić miejsce wokół uszkodzonego fragmentu elewacji i następnie, zgodnie z technologią, wykonać starannie naprawę tego miejsca, czyli uzupełnić materiał izolacyjny, nałożyć siatkę i wszystkie kolejne warstwy ocieplenia, nałożyć tynk, a jeśli trzeba – pomalować.
Trzeba postępować tak jak przy naprawie typowego uszkodzenia elewacyjnego.
Takim problemom można w dużym stopniu zapobiec. Otwory okienne i drzwiowe zabezpiecza się za pomocą odpowiednich narożników albo listew stosowanych razem z systemem ocieplenia. Bardzo istotny jest prawidłowy montaż tych elementów na narożach – muszą się odpowiednio stykać krawędziami i być dobrze zatopione w zaprawie klejącej, a nie tylko przyłożone do niej.
Najczęściej stosuje się profile z PCV lub ze stali kwasoodpornej, nie polecałbym profili aluminiowych, chociaż są w sprzedaży. Przy silnej ekspozycji słonecznej i wysokiej temperaturze elewacji elementy aluminiowe rozszerzają się. Procesowi temu praktycznie nie ulegają profile wykonane z PCV i stali kwasoodpornej, które doskonale trzymają parametry techniczne i świetnie chronią naroża budynku oraz krawędzie okien i drzwi. Dzięki nim zdecydowanie wzrasta też odporność mechaniczna ocieplenia jako całości.