Czytelnik zamierza wziąć udział w licytacji komorniczej gospodarstwa rolnego, które 84-letnia dziś pani zapisała synowi, a ten popadł w długi. Ma ona prawdopodobnie zastrzeżone dożywocie na tej posesji. Czytelnik pyta, jak może to sprawdzić i jakie są skutki kupienia nieruchomości obciążonej dożywociem.
To, czy nieruchomość jest obciążona prawem dożywocia, można sprawdzić w jej księdze wieczystej. Nawet gdyby jednak z jakichś względów w niej nie figurowało i gdyby nabywca nieruchomości o nim nie wiedział, nie może się uchylić od związanych z nim obowiązków.
Inaczej jest, gdy nieruchomość ma być sprzedana w drodze egzekucji sądowej za długi aktualnego właściciela. Wtedy dożywotnik zachowuje swe uprawnienia wobec nabywcy tylko wówczas, gdy prawo dożywocia zostało wpisane do księgi wieczystej, złożone do zbioru dokumentów, jeśli nieruchomość nie ma księgi, albo zgłoszone na trzy dni przed terminem licytacji, pod warunkiem, że ma pełne pokrycie w wartości nieruchomości. Cenę, jaką zapłaci jej nabywca, pomniejsza się o wartość dożywocia.
Wszystkie obciążenia nieruchomości, w tym prawo dożywocia, muszą być uwzględnione w opisie i oszacowaniu nieruchomości sporządzonym przez komornika. Cenę oszacowania i cenę wywołania podaje w ogłoszeniu o licytacji.
Poprzedni właściciel odpowiada za to, co dożywotnikowi należało się za okres sprzed sprzedaży. Nabywca zaś przyjmuje po nim wszystkie obowiązki na przyszłość.