Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lutego 2008 r. (V CSK 431/07). Takie samo stanowisko w tej kwestii zajął SN w wyroku z 4 stycznia 2007 r. (V CSK 289/06). Wcześniej nie było zgody co do tego, czy muły, czyli odpady po węglu, mogą być rzeczą ruchomą czy też częścią składową gruntu.
Muły węglowe, o które chodzi w tej sprawie, znajdowały się na gruncie, których użytkownikiem wieczystym jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA. Zawarła ona ze spółką Ekopol umowę o przeprowadzenie rekultywacji trenów pogórniczych obejmującą zagospodarowanie odpadów pogórniczych. Ekopol kupił od Spółki Restrukturyzacji Kopalń muły węglowe znajdujące się w czterech osadnikach na gruntach oddanych jej w użytkowanie wieczyste. Strony umówiły się, że do wydania tych mułów dojdzie przez ich pobieranie przez Ekopol z udostępnionych mu zbiorników.
Gdy Ekopol upadł, Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystąpiła na podstawie art. 74 ust. 3 prawa upadłościowego i naprawczego przeciwko syndykowi o wyłącznie tych mułów z masy upadłości. Twierdziła, że w wyniku procesu rekultywacji stały się częścią składową gruntu, który jest przedmiotem jej użytkowania wieczystego, a więc należą do niej.
Spółka przegrała w dwu instancjach. Sąd II instancji uznał, że muły są rzeczą ruchomą. Skoro Ekopol je kupił, są one jego własnością. Nie ma więc podstaw do wyłączania ich z masy upadłości.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń przegrała także przed Sądem Najwyższym.