Reklama
Rozwiń

Muły węglowe nie zawsze są częścią nieruchomości

Sprzedaż mułów węglowych, które mogą stanowić rzecz ruchomą odrębną od gruntu, dochodzi do skutku także wtedy, gdy po transakcji pozostają na miejscu

Publikacja: 18.03.2008 08:23

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lutego 2008 r. (V CSK 431/07). Takie samo stanowisko w tej kwestii zajął SN w wyroku z 4 stycznia 2007 r. (V CSK 289/06). Wcześniej nie było zgody co do tego, czy muły, czyli odpady po węglu, mogą być rzeczą ruchomą czy też częścią składową gruntu.

Muły węglowe, o które chodzi w tej sprawie, znajdowały się na gruncie, których użytkownikiem wieczystym jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA. Zawarła ona ze spółką Ekopol umowę o przeprowadzenie rekultywacji trenów pogórniczych obejmującą zagospodarowanie odpadów pogórniczych. Ekopol kupił od Spółki Restrukturyzacji Kopalń muły węglowe znajdujące się w czterech osadnikach na gruntach oddanych jej w użytkowanie wieczyste. Strony umówiły się, że do wydania tych mułów dojdzie przez ich pobieranie przez Ekopol z udostępnionych mu zbiorników.

Gdy Ekopol upadł, Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystąpiła na podstawie art. 74 ust. 3 prawa upadłościowego i naprawczego przeciwko syndykowi o wyłącznie tych mułów z masy upadłości. Twierdziła, że w wyniku procesu rekultywacji stały się częścią składową gruntu, który jest przedmiotem jej użytkowania wieczystego, a więc należą do niej.

Spółka przegrała w dwu instancjach. Sąd II instancji uznał, że muły są rzeczą ruchomą. Skoro Ekopol je kupił, są one jego własnością. Nie ma więc podstaw do wyłączania ich z masy upadłości.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przegrała także przed Sądem Najwyższym.

– Zanim 20 – 30 lat temu opracowano technologie wykorzystania mułów i stały się one przedmiotem obrotu, nie było wiadomo, co z nimi robić, były bezużyteczne – mówił sędzia Mirosław Bączyk. – Wtedy przeważał pogląd, że po ich złożeniu stają się częścią składową gruntu.

W niektórych okolicznościach istotnie tak może być. Jednakże muły węglowe, o które chodzi w tej sprawie, są ruchomością. Sądy prawidłowo ustaliły – zaznaczył sędzia – że Ekopol je kupił, choć pozostały na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym sprzedawcy, i że ich posiadanie zostało na nabywcę przeniesione. Wprowadzeniem Ekopolu w ich posiadanie było ustanowione przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń prawo eksploatacji tych mułów. Nie zmienia tej oceny fakt, że spółka zawarła z Ekopolem umowę o rekultywacji terenu, na którym one się znajdowały. Taka umowa nie wyłącza bowiem umowy sprzedaży – powiedział sędzia.

Dodajmy, że gdyby muły węglowe były częściami składowymi gruntu, użytkownik wieczysty nie mógłby nimi dysponować. Należałyby bowiem, tak jak grunt, do jego właściciela, a więc gminy lub Skarbu Państwa. Wyjątek od tej zasady dotyczy z mocy wyraźnego przepisu (art. 235 kodeksu cywilnego) tylko budynków i innych urządzeń wzniesionych przez użytkownika wieczystego zgodnie z umową z właścicielem gruntu lub nabytych od poprzedniego użytkownika wieczystego. Jeśli użytkownik wieczysty wzniósł je wbrew tej umowie, to stają się własnością właściciela gruntu.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono