Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, do której należy kilka budynków. Niedawno zarząd naszej spółdzielni rozpoczął prace termomodernizacyjne w jednym z nich. Dziwimy się, bo mieszkańcy tego budynku czekają tylko na zakończenie prac remontowych, aby utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Co zrobić, żeby na pozostałych członków spółdzielni nie spadł obowiązek spłaty docieplenia tego budynku? - pyta czytelnik.
Odpowiada Krzysztof Dziewior - Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
– Według mnie istnieją jedynie dwie możliwości ochrony interesu spółdzielni i ich członków przed nieodpowiedzialnością zarządu. Pierwsza to spisanie ze wszystkimi posiadającymi jakiekolwiek prawa do lokali w danej nieruchomości umowy cywilnoprawnej, z której powinny wynikać wzajemne zobowiązania. A w przypadku braku zgody – uzyskanie sądowego nakazu zawarcia takiej umowy, w której byłyby zabezpieczone interesy obydwu stron.
Druga możliwość to jednorazowe podniesienie stawki eksploatacyjnej o należną wpłatę na fundusz remontowy danej nieruchomości, wynikającą oczywiście z potrzeb, poprzez odpis zgodnie z zapisami art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie należy zapominać o właściwych kalkulacjach i terminach powiadomień o wysokości opłaty eksploatacyjnej oraz ich ewentualnej kontestacji przez niektórych członków spółdzielni.
Wariant drugi stwarza zobowiązanie wynikające z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i w przypadku przechodzenia lokalu we własność odrębną spłata tej należności jest wymagana jednorazowo przed podpisaniem aktu notarialnego. Jeżeli lokal w tej nieruchomości już ma status odrębnej własności w ramach księgi rachunkowej spółdzielni, wystąpi automatycznie zobowiązanie nieruchomości względem spółdzielni z tytułu niespłaconych zobowiązań wynikających z eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości. Uważam, że należność z tytułu jednorazowego podniesienia stawki eksploatacyjnej nie powinna być w trakcie jej regularnej spłaty oprocentowana.