Nie można zapomnieć o dzienniku budowy, który odbiera się u starosty. Wzór dziennika i sposób jego prowadzenia określa[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166371] rozporządzenie ministra infrastruktury z 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu, rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (DzU z 2002 r. nr 108, poz 953)[/mail]. Poza tym siedem dni przed rozpoczęciem budowy trzeba zawiadomić o terminie jej rozpoczęcia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
[ramka]
[b]Komentuje Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu[/b]
Przez długie lata prezydent miasta żądał pozwolenia na budowę reklamy wolno stojącej. W maju 2007 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że urządzeniami reklamowymi są nie tylko te montowane na budynkach, lecz także wolno stojące. Na tego typu reklamy wymagamy teraz tylko zgłoszenia. Bacznie się jednak przyglądamy zgłoszeniom takich reklam. Sprawdzamy, czy są należycie osadzone w gruncie. Jeżeli zgłoszona reklama może naruszać interes osób trzecich, np. zasłania światło albo jest niebezpieczna dla ruchu drogowego, to zgłaszamy sprzeciw.
Wiele problemów przysparzają reklamy zawieszane na budynkach. Są one montowane na siatce wykorzystywanej do remontu albo bezpośredni na budynku. W pierwszym wypadku sprawdzamy, czy rzeczywiście jest przeprowadzany remont – jeżeli nie, to odmawiamy jej zawieszenia. Natomiast w wypadku banerów wieszanych na budynkach za zgodą właściciela prezydent nie ma prawa odmówić. Zawsze jednak sprawdzamy, czy jest zgoda lokatorów, którym reklama nie może zabierać światła.
[b]Komentuje Marek Szymanek, radca prawny w Kancelarii Grynhoff Woźny Maliński[/b]
Przez długie lata prezydent miasta żądał pozwolenia na budowę reklamy wolno stojącej. W maju 2007 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że urządzeniami reklamowymi są nie tylko te montowane na budynkach, lecz także wolno stojące. Na tego typu reklamy wymagamy teraz tylko zgłoszenia. Bacznie się jednak przyglądamy zgłoszeniom takich reklam. Sprawdzamy, czy są należycie osadzone w gruncie. Jeżeli zgłoszona reklama może naruszać interes osób trzecich, np. zasłania światło albo jest niebezpieczna dla ruchu drogowego, to zgłaszamy sprzeciw. Wiele problemów przysparzają reklamy zawieszane na budynkach. Są one montowane na siatce wykorzystywanej do remontu albo bezpośredni na budynku. W pierwszym wypadku sprawdzamy, czy rzeczywiście jest przeprowadzany remont – jeżeli nie, to odmawiamy jej zawieszenia. Natomiast w wypadku banerów wieszanych na budynkach za zgodą właściciela prezydent nie ma prawa odmówić. Zawsze jednak sprawdzamy, czy jest zgoda lokatorów, którym reklama nie może zabierać światła.[/ramka]