Rozmawiamy z Jackiem W. Kulig, dyrektorem technicznym Dryvit Systems
Na elewacji mam tynk, niedawno nałożony metodą natryskową. Jest jednak nierówny, a ponadto pokryty plamami. Dodatkowo zużyto dużo więcej tynku niż zakładane było w dokumentach technicznych. Jak to wyjaśnić?
– Usterki spowodowane są prawdopodobnie błędami popełnionymi podczas aplikacji tynku.
Natryskowe nakładanie materiałów budowlanych nie jest prostą czynnością, wymaga dobrego przygotowania. Takiego zadania nie można powierzyć komuś bez znacznego doświadczenia w tej konkretnej technice wykonywania tynków. W przeciwnym razie mamy do czynienia ze stratami materialnymi spowodowanymi złą aplikacją. Zdarza się, że warstwa tynku – nieumiejętnie nałożona – jest kilkukrotnie grubsza niż ta zalecana przez producenta! Jeżeli techniką natryskową zajmują się osoby bez stosownej wiedzy i praktyki, zwykle nie potrafią ustalić parametrów ani dobrać urządzeń do wykonywania natrysku (pistoletu lub agregatu).
Należy używać dyszy o odpowiedniej średnicy oraz dopasować do niej ciśnienie – wówczas dopiero materiał jest natryskiwany z odpowiednią siłą i w odpowiedniej ilości. Tynk nakładany pod zbyt dużym ciśnieniem może odpaść ze ściany. Poza tym materiał do nakładania natryskiem musi mieć właściwą konsystencję.