Rzecz dotyczy noweli ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych z 2003 r.. Z założenia ma ona uprościć prace związane z przygotowaniem inwestycji drogowych.
Michał Winiarz, Kancelaria Prawnicza Magnusson
– Biorąc pod uwagę obecny etap prac nad nowelizacją, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy proponowane zapisy załagodzą spory między organami wywłaszczającymi a podmiotami wywłaszczanymi. Głównym bowiem celem ustawodawcy jest uproszczenie i przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych. Jednak ten cel może nie zostać w pełni osiągnięty. Bowiem wydłużenie terminów dotyczących odwołań od decyzji oraz wydania nieruchomości lub opróżnienia lokalu może wydłużyć i tak długotrwałą już procedurę.
Istotna zmiana przewidziana w projekcie rządowym polega na tym, że w przypadku, gdy właściciel bądź użytkownik wieczysty nieruchomości wyda tę nieruchomość lub opróżni lokal oraz inne pomieszczenia niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 30 dni, wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5 proc. wartości nieruchomości lub użytkowania wieczystego. W sytuacji, gdy chodzi o nieruchomość z budynkiem mieszkalnym albo budynkiem, w którym wydzielone zostało mieszkanie, wysokość odszkodowania powiększa się, oprócz wspomnianych 5 proc., o kwotę 10 tys. zł.
Kwestii dotyczących uprzywilejowania tylko zabudowanych nieruchomości, porzucenia pierwotnego zamysłu wprowadzenia 10 proc. i 15 proc. dodatków, w tym dla nieruchomości niezabudowanych, oraz tego, na jakiej podstawie wyliczono kwotę 10 tys. zł, autorzy projektu niestety nie wyjaśniają.