Do końca ubiegłego roku gminy same decydowały o tym, czy będą stosować bonifikaty podczas przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Od nowego roku prawo się zmieniło.
– Podczas gdy ustawa z 29 lipca 2005 r. przyznaje możliwość udzielania bonifikat, to jej nowelizacja, która weszła w życie na początku 2008 r., sama narzuca minimalne stawki bonifikat – wyjaśnia Julia Wach z Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UM Wrocław.
Są to upusty w wysokości 50 i 90 proc. opłat za użytkowanie wieczyste. Na 50-proc. zniżkę mogą liczyć osoby fizyczne, które prawo wieczystego użytkowania uzyskały przed 5 grudnia 1990 r., oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Z 90-proc. bonifikaty skorzystają użytkownicy, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia za ostatnie półrocze poprzedzające rok złożenia wniosku o przekształcenie.
[srodtytul]Bez dodatkowych upustów[/srodtytul]
Część miast stosuje ustawowe progi minimalne, część natomiast ustala samodzielnie wysokość bonifikaty, przyznając znacznie większe upusty – do 95 proc. Jednocześnie kilka miast zakwestionowało znowelizowane przepisy w Trybunale Konstytucyjnym, twierdząc, że ich realizacja uszczupla budżet gminny. Czekają na wyrok.