Czy każdy członek wspólnoty ma prawo zaskarżyć każdą jej uchwałę do sądu? Mam poważne zastrzeżenia do ostatnio podjętej przez moją wspólnotę uchwały dotyczącej nowych stawek na fundusz remontowy. Czy mam jakieś szanse na wygraną?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
– Zaskarżenie uchwały wspólnoty jest możliwe zawsze z zachowaniem sześciotygodniowego terminu od dnia jej podjęcia lub otrzymania zawiadomienia o jej treści, gdy była podjęta z udziałem głosów zbieranych indywidualnie (podstawa prawna: art. 25 ust. 1a ustawy o własności lokali). Skarżący może jednak liczyć na korzystny wyrok sądu tylko wtedy, kiedy potrafi wykazać, że uchwała ta jest niezgodna z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy (art. 25 ust. 1).
Uchwała określająca wysokość zaliczki na fundusz remontowy jest zwykle konsekwencją uchwalonego planu gospodarczego i trudno zakładać, że wspólnota wprowadziła do planu zadania, których wykonanie jest niecelowe.
Ustawa o własności lokali nie uwzględnia sytuacji finansowej członka wspólnoty, więc argument o braku środków finansowych na pokrywanie zobowiązań z tytułu posiadania mieszkania nie może być przez sąd brany po uwagę. Miałby pan szanse na korzystny wyrok sądu jedynie wówczas, gdyby wykazał pan, że wykonanie konkretnego zadania jest niecelowe. Zapewne każdy sąd przyznałby panu rację, gdyby nie zgadzał się pan np. na zamontowanie złotych klamek w drzwiach wejściowych do budynku.