[b]Chcemy się wydzielić ze spółdzielni, jednak jej zarząd stara się temu zapobiec. Na razie zarządowi udało się podjąć uchwałę, która nie ułatwia nam realizacji naszych planów. Zastanawiamy się, czy możliwe jest w jednym pozwie zaskarżenie podjętej przez zarząd uchwały ze względu na niezgodność z prawem i złożenie wniosku o podjęcie rozstrzygnięcia zastępczego o podziale spółdzielni?[/b]

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego:[/b]

– Jeśli chodzi o zaskarżenie uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni ze względu na niezgodność z prawem – skoro uważacie państwo, że nastąpiło ewidentne naruszenie prawa wynikające z przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171204]ustawy – Prawo spółdzielcze[/link] (patrz art. 42 ustawy) – to droga ta jest właściwa.

Niemniej jednak często w przypadkach, gdy nie została naruszona sfera procedowania (zwołanie zebrania, terminy itp.) lub wnoszący u uchylenie uchwały członek spółdzielni nie wykaże w sposób jednoznaczny naruszenia lub uszczuplenia jego praw członkowskich, zaskarżenie takiej uchwały jest mało skuteczne. W takim przypadku należy się wycofać z zaskarżenia podjętej już uchwały i skorzystać z drogi sądowego podziału spółdzielni. Według mojej oceny ta druga forma jest szybsza i bardziej skuteczna.