[b]Nabyłam od spółki działkę z rozpoczętą budową. Po zgromadzeniu środków na kontynuację budowy złożyłam wniosek o przeniesienia pozwolenia na budowę. Niestety, dostałam decyzję odmowną, a jako główny powód odmowy podano, że spółka, od której nabyłam działkę już nie istnieje (zamknęła swoją działalność zaraz po sprzedaży działki). Dodam, że przy sprzedaży spółka pisemnie wyraziła zgodę na przeniesienie całej dokumentacji i praw na nowego nabywcę. Czy mimo wyrażenia swojej pisemnej zgody na przeniesienie własności i praw związanych z działką i rozpoczętą budową można odmówić przeniesienia pozwolenia na budowę ze względu na brak podmiotu w sprawie? A gdyby umarł? [/b]

[b][i]- J.B.[/i][/b]

[b]Odpowiada Anna Macińska, dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego[/b]

Na początku pragnę zaznaczyć, że rozstrzygnięcie tej konkretnej sprawy leży w kompetencji organu prowadzącego sprawę czytelniczki. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego może jedynie udzielać ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów prawa budowlanego.

Zagadnienie dotyczące przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę zostało uregulowane w art. 40 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]ustawy - Prawo budowlane[/link]. Czytamy w nim, że organ, który wydał pozwolenie na budowę, jest zobowiązany do jego przeniesienia na rzecz innego podmiotu, jeśli zostaną spełnione następujące warunki: · strona, na rzecz której wydano pozwolenie na budowę godzi się na jego przeniesienie, · podmiot, na który ma być przeniesiona decyzja przyjmuje wszystkie warunki zawarte w decyzji oraz · złoży oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wynika z tego, że organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może odmówić zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę, jeżeli te trzy warunki łącznie zostaną spełnione. Bez znaczenia jest zatem fakt, że podmiot, który uzyskał decyzję w sprawie pozwolenia na budowę zakończył swą działalność gospodarczą po tym, kiedy wyraził zgodę na przeniesienie tego pozwolenia, a przed wydaniem przez organ decyzji o przeniesieniu.O tym, kto może być stroną postępowania o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę decyduje przepis art. 40 ust. 3: „Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji.” Zastosowanie zwrotu jedynie” ma zagwarantować, że z uprawnień strony nie będą korzystali np. właściciele sąsiedniej nieruchomości, co z kolei ma zapewnić przeniesienie decyzji bez zbędnej zwłoki. Przepis ten ma przede wszystkim walor informacyjny. Przypomnę, że strona postępowania ma prawo złożyć odwołanie od decyzji o odmowie przeniesienia pozwolenia na budowę do organu wyższego stopnia na podstawie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.[/link], art. 127 i nast.). Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.