– Najlepiej jednak kupować wtedy, gdy dom jest wykończony i oddany do użytku – radzi Paweł Grząbka, prezes zarządu firmy CEE Property Group.
Jeśli jednak decydujemy się na zakup na etapie dziury w ziemi, to powinniśmy zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, a przede wszystkim zawrzeć ją w formie aktu notarialnego.
– Zawieranie zwykłej umowy zamiast notarialnej to duży błąd. Najlepiej, gdyby był to obowiązek narzucony przepisami. Mamy nadzieję, że takie zapisy znajdą się w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Infrastruktury – mówi Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Podpisywać umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego radzi także Robert Giler, wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Warszawie.
Zanim podpiszemy umowę, musimy zadbać o jej zawartość. Chodzi o to, aby nie zawierała tzw. klauzul zakazanych. Ich listę znajdziemy na stronie internetowej UOKiK ([link=http://www.uokik.gov.pl]www.uokik.gov.pl[/link]). Są na niej te zapisy, na podstawie których klient może być poszkodowany przez dewelopera.