Takie propozycje zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AD1252F53254258FEF0499A5B15A3CDA?id=169950]ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] przygotowali senatorowie. Obecnie spółdzielnia informuje o podwyżce z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Senacki projekt jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 maja 2006 r. Orzeczenie to dotyczyło niektórych przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=47133747BDCEB7F1B2AEC3F3BC0428D6?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów[/link] regulujących zasady podwyższania czynszu. Trybunał uznał je wtedy za niekonstytucyjne i dał czas na ich zmianę do 31 grudnia 2006 r.
Wśród zakwestionowanych uregulowań znalazło się również to pozwalające stosować odmienne zasady podwyżek czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych. Zdaniem Trybunału jest to niedopuszczalne. Wszyscy lokatorzy powinni być traktowani tak samo. Przepisy trzeba więc zmienić i ujednolić zasady podwyższania czynszu, tak by były jednakowe w spółdzielniach i w innych zasobach mieszkaniowych.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zmieniająca po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przepisy czynszowe weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Do tej pory jednak nie udało się zmienić wszystkich regulacji w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż podejmowano takie próby (ostatnią dwa lata temu). Teraz kolejną podejmują senatorowie. Proponują wprowadzić do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych taki sam trzymiesięczny termin wypowiadania czynszu, jaki znajduje się obecnie w ustawie o ochronie praw lokatorów. W tym celu chcą znowelizować art. 4 ust. 7 ustawy spółdzielczej.
Zgodnie z projektem zmiany mają dotyczyć posiadaczy mieszkań własnościowych oraz lokatorskich, zarówno będących członkami spółdzielni, jak i tych, którzy zrezygnowali z członkostwa.