Dochód ten, jako uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów jest zwolniony od CIT. [b]Tak wynika z interpretacji ministra finansów z 19 sierpnia 2009 r. (nr DD6/8213/286/ KWW/08/PK-947).[/b] Zmienił on wcześniejszą odpowiedź Izby Skarbowej w Bydgoszczy, że w takiej sytuacji zwolnienie nie przysługuje.

Sprawa dotyczyła wykładni art. 17 ust. 1 pkt 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Zwalnia on od podatku dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi).

Minister wyjaśnił, że [b]przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w tym przepisie, rozumie się nie tylko lokale mieszkalne.[/b] Są to również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań bądź ułatwiające dostęp do budynku lub zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie nim.

Do zasobów tych należą m.in. garaże, strychy, suszarnie, klatki schodowe, pomieszczenia administracji osiedlowej oraz osiedlowe warsztaty konserwacyjno-remontowe. Związane z nimi przychody oraz sfinansowane z nich koszty są przychodami i kosztami gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowisko takie prezentowane jest także w interpretacji ogólnej ministra finansów z 5 marca 2008 r. (nr DD6/8213/11/ KWW/07/MB7/ 82).