Zasady dzierżawy regulują przede wszystkim przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1B55122BB8992A76BDB4D865E4A128BB?id=70928]kodeksu cywilnego [/link](art. 693 – 709 k.c.). Zgodnie z nimi właściciel może oddać nieruchomość (lub inną rzecz) na czas oznaczony lub nieoznaczony do korzystania wraz z prawem pobierania pożytków. W zamian dzierżawca zobowiązuje się płacić mu czynsz.
Dzierżawę traktuje się jako odmianę najmu, obie te umowy różnią się między sobą przede wszystkim tym, że z dzierżawy czerpie się pożytki, a z najmu – już nie (art. 694 k.c.).
[ramka][b]Przykład[/b]
Jeżeli przedmiotem umowy jest tylko korzystanie z określonego lokalu, wtedy wchodzi w grę umowa najmu, jeżeli natomiast chodzi o lokal wraz z urządzeniami technicznymi oraz zaangażowanymi pracownikami wraz z prawem pobierania pożytków, jakie one przynoszą – wtedy w grę wchodzi umowa dzierżawy.[/ramka]
Przepisy są rygorystyczne, gdy chodzi o poddzierżawę. Dzierżawca nie może tego uczynić bez zgody nawet do bezpłatnego używania. Jeżeli nie zastosuje się do tego zakazu, wówczas właściciel ma pełne prawo zerwać z nim umowę, nawet bez zachowania terminów wypowiedzenia.