Ostatnio WIBOR, czyli wskaźnik, według którego liczone jest oprocentowanie kredytów w rodzimej walucie, obniżył się. Kiedy kredytobiorcy odczują tę zmianę? Z jaką częstotliwością banki zmieniają WIBOR dla kredytów hipotecznych?
– Zależy to od ich strategii. Zapis o częstotliwości zmian znajduje się w umowie kredytowej lub regulaminie kredytu. W odczuciu klienta WIBOR, będący elementem składowym oprocentowania, powinien się zmieniać na bieżąco lub co trzy – sześć miesięcy, w zależności od rodzaju zastosowanego przez bank indeksu, czyli WIBOR 3M albo WIBOR 6M. W praktyce jednak dzieje się to ze znacznym opóźnieniem, które może wynosić kilka miesięcy – wyjaśnia Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. rozwoju produktów finansowych w Money Expert.
[srodtytul]Istotna różnica[/srodtytul]
Kredytobiorcy – wybierając bank i ofertę – powinni pamiętać, że nawet drobne zmiany wysokości WIBOR mają wpływ na wysokość raty kredytowej.
– Należy jednak zwrócić uwagę, że różnica między wysokością nowej raty a ratą dotychczas płaconą zależy nie tylko od poziomu zmiany samej stawki