W ostatnich miesiącach stabilizuje się sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Ceny lokali rosną, zwiększa się również ich sprzedaż. Zdaniem ekspertów końcówka roku nie przyniesie większych zmian w tym względzie. Poprawić się powinna sytuacja deweloperów, którzy w początkowych miesiącach roku notowali niskie marże, gdyż w ich wynikach rozliczane były lokale, których budowę rozpoczęto w czasie kryzysu.
[wyimek][b]Zobacz[/b] [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/550966]oferty i ceny mieszkań w największych aglomeracjach[/link] (pdf; 800 kb) [/wyimek]
Zyskowności malały, gdyż firmy obniżały ceny, by sprzedać już wybudowane mieszkania. Rentownościom szkodziło również to, że wiele prac deweloperzy zakontraktowali w czasie, gdy na rynku budowlanym panowały wysokie ceny, przez co sporą część ich zarobków pochłonęły wynagrodzenia generalnych wykonawców.
[srodtytul]Rynek się stabilizuje[/srodtytul]
Z danych badającej rynek firmy redNet Consulting wynika, że podobnie jak w poprzednich miesiącach również w sierpniu ceny mieszkań były stabilne. Wbrew obserwowanemu w ostatnim czasie trendowi obniżyła się jednak średnia cena sprzedaży. W porównaniu z lipcem spadła ona o 1,7 proc., zbliżając się do poziomów notowanych w maju. Zdaniem ekspertów spadek spowodowany jest tym, że kupujący najchętniej wybierali tańsze mieszkania - zarówno pod względem ceny całkowitej, jak i ceny metra kwadratowego. W sierpniu ceny najbardziej spadły w aglomeracji trójmiejskiej i we Wrocławiu (odpowiednio o 2,5 proc. i 2,2 proc.). W pozostałych miastach spadki okazały się znacznie niższe, a minimalny wzrost cen zanotowano w Katowicach (o 0,4 proc.).