Reklama

Przeniesienie pozwolenia na budowę

Sprzedając działkę można ułatwić życie kupującemu, aby nie musiał od nowa przechodzić wszystkich formalności

Publikacja: 05.11.2010 02:00

Przeniesienie pozwolenia na budowę

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Czy mogę sprzedać działkę razem z pozwoleniem na budowę budynku?

– pyta czytelnik.

Przepisy na to pozwalają (art. 40 prawa budowlanego), ale stawiają przy tym trzy warunki. Po pierwsze, musi wyrazić na to zgodę ten, na rzecz którego wydano pozwolenie na budowę.

Po drugie, trzeba przejąć zarówno prawa, jak i obowiązki związane z pozwoleniem. Po trzecie, niezbędne jest złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem, a to oznacza, że zanim zdecydujemy się na przeniesienie pozwolenia, musimy uzyskać do niego prawo, kupić np. na własność lub uzyskać użytkowanie wieczyste.

Warto pamiętać, że jeżeli przenosi się pozwolenie, nie trzeba udowadniać, że posiada się wcześniej wydane warunki zabudowy. Istnieje bowiem domniemanie, że skoro pozwolenie na budowę zostało wydane, to inwestor spełnił wymogi, a więc tam gdzie nie ma planu, we wcześniejszej decyzji ustalono warunki zabudowy.

Reklama
Reklama

Decyzja o przeniesienie pozwolenia jest tzw. decyzją związaną. Oznacza to, że jeśli spełni się wskazane wcześniej trzy warunki, to starosta lub wojewoda nie ma prawa odmówić jej wydania. Zasada jest taka: pozwolenie przenosi ten, kto je wydał, a więc jeżeli był to starosta, to starosta, a gdy wojewoda, to wojewoda.

Kodeks postępowania administracyjnego

daje staroście (lub wojewodzie) miesiąc na wydanie decyzji o przeniesienie pozwolenia. W praktyce często trwa to krócej. Strony w tym postępowaniu są tylko dwie: obecny i przyszły posiadacz pozwolenia. Postępowanie nie trwa więc długo. Nikt też się raczej w nim nie odwołuje.

Zdarza się, że jedno pozwolenie obejmuje cały kompleks obiektów, np. kilka magazynów. Co zrobić, gdy jesteśmy zainteresowani tylko jednym z nich? Tym problemem wielokrotnie zajmował się sąd administracyjny.

Z jego orzeczeń wynika, że art. 40 nie zakazuje przeniesienia części pozwolenia na budowę. Trzeba jednak spełnić dodatkowy warunek: zamierzenie inwestycyjne musi się dać wyodrębnić i może ono samodzielnie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem (wyrok NSA z 25 kwietnia 2007 r., II OSK 967/06).

Niezależnie od pozwolenia na budowę trzeba zadbać również o cywilnoprawne aspekty przeniesienia inwestycji. Zazwyczaj następuje to w umowie sprzedaży nieruchomości, na której inwestycja jest realizowana, dlatego odpowiednie postanowienia znajdować się powinny w akcie notarialnym sprzedaży.

Reklama
Reklama

Można jednak w tym celu zawrzeć osobną umowę, w której obie strony ustalą nie tylko zasady przeniesienia pozwolenia na budowę, ale również uregulują pozostałe kwestie dotyczące przeniesienia inwestycji w toku, w tym także te dotyczące przejścia majątkowych praw autorskich do projektu budowlanego.

Jeżeli inwestycja jest w toku, trzeba zadbać o wstąpienie w prawa i obowiązki z umów o roboty budowlane zawartych z firmami, które pracują na budowie. Zasadne będzie także wymaganie przeniesienia na nowego inwestora praw z rękojmi za wady fizyczne odnośnie do robót wykonanych wcześniej.

Czy mogę sprzedać działkę razem z pozwoleniem na budowę budynku?

– pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama