Najemcy biur wolą niski czynsz niż zielony certyfikat

Czy ekologiczne biurowce są atrakcyjniejsze od zwykłych budynków dla najemców? Nie dla tych, dla których liczą się jak najniższe czynsze

Publikacja: 29.11.2010 02:58

Warszawski biurowiec Crown Square (deweloper Ghelamco) uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM 17 list

Warszawski biurowiec Crown Square (deweloper Ghelamco) uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM 17 listopada

Foto: Materiały Inwestora

– Wśród kryteriów wyboru nieruchomości czynniki ekologiczne na pewno nie mają nadrzędnego znaczenia. Dla firm poszukujących niewielkiego biura zazwyczaj to nie jest w ogóle brane pod uwagę – mówi Jakub Sylwestrowicz, starszy konsultant z działu reprezentacji najemców w firmie Jones Lang LaSalle. – Bywa jednak, że międzynarodowa korporacja ma odgórne wytyczne dotyczące parametrów poszukiwanego biura i np. wyraźną preferencję dla certyfikacji LEED. Ale będzie to raczej rekomendacja, żeby z dwóch porównywalnych budynków wybrać ten bardziej ekologiczny aniżeli jednoznaczne kryterium wyboru.

Czy w ekobiurowcu można liczyć na niższe koszty eksploatacji? – Według standardów programu Komisji Europejskiej „Green Buildings” zużycie energii w ekoprojektach powinno być niższe o 25 proc. od średnich norm krajowych. Bez względu jednak na rodzaj klasyfikacji przyjęcie rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych z założenia wiąże się z oszczędnościami – uważa Paulina Misiak, dyrektor ds. reprezentacji najemców w Dziale Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield. Jej zdaniem ekologiczny certyfikat jest tzw. wartością dodaną dla najemców, gdyż stawki czynszów w „zielonych” biurach nie odbiegają od stawek w obiektach bez ekocertyfikatów. – Niewykluczone jednak, że w związku z rosnącymi kosztami energii oraz utrzymania budynków trwałość i energooszczędność certyfikowanych obiektów stanie się atutem, za jaki najemcy będą gotowi dodatkowo zapłacić – dodaje Paulina Misiak.

Michał Skaliński, dyrektor działu asset management w firmie Cushman & Wakefield, przyznaje, że „zielone” kryterium jest coraz bardziej pozytywnie postrzegane przez nowych najemców oraz przez najemców w obiektach budowanych metodami tradycyjnymi. – Większa świadomość, szczególnie z firm o zasięgu globalnym, przyczynia się do tego, iż zapytanie o „zielone” budownictwo jest na równi z zapytaniem o koszty utrzymania budynku, zaraz po cenie wynajmu – twierdzi Michał Skaliński.

Natomiast Paweł Warda, dyrektor działu Project & Development Services w Jones Lang LaSalle, zwraca uwagę, że w ekobiurowcu koszty eksploatacji powinny być niższe. Różnice te mogą być jednak na tyle niewielkie, że nie jest to istotnym argumentem w wyborze lokalizacji. – Energia jest tylko jednym ze składników tych opłat i częściowa redukcja jej konsumpcji przekłada się na stosunkowo niską oszczędność w porównaniu z kosztem czynszu. Trudno z kolei ocenić, czy czynsze w „zielonych” budynkach są wyższe, bo na razie nie mamy w Polsce tyle produktów na rynku, żeby dokonać porównań. W USA są one wyższe średnio o około 3 proc. – wyjaśnia Warda.

Joanna Kalinowska, wicedyrektor działu powierzchni biurowych firmy CB Richard Ellis, podkreśla, że o niższych kosztach eksploatacji można mówić w przypadku budynków zaprojektowanych od podstaw jako budynki ekologiczne. – W starszych budynkach, dostosowywanych do „zielonych” reguł, czasem koszty eksploatacji, ze względu na wymianę systemów i technologii, mogą znacznie wzrosnąć – zwraca uwagę Joanna Kalinowska. – A jeżeli chodzi o czynsze, to w Polsce na razie nie ma znacznej różnicy w ich wysokości między ekobudynkami a zwykłymi.

Zdaniem Joanny Mroczek, dyrektor działu badań rynku w firmie CB Richard Ellis, z czasem, gdy w Polsce będzie przybywało zielonych biurowców, i gdy deweloperzy udowodnią rzeczywiste obniżenie kosztów eksploatacyjnych przez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, będziemy mogli mówić o większej atrakcyjności ekobudynków. – Na razie ekologiczne technologie są drogie, a obiektów zaprojektowanych jako „zielone” budynki od podstaw – bardzo niewiele – dodaje.

[ramka][srodtytul]Systemy ekooceny budynków[/srodtytul]

>> [b]BREEAM (BRE Environmental Assessment Method)[/b] to najbardziej rozpowszechniony sposób certyfikacji budynków w Europie, który podczas oceny uwzględnia aspekty ekologiczne projektu. Kategorie oceniane w ramach BREEAM to między innymi: zrównoważone zarządzanie, jakość powietrza w budynku, zużycie energii i wody, niski poziom wytwarzanych odpadów, zastosowanie ekologicznych materiałów czy zapewnienie dobrych warunków pracy.

>> [b]LEED (Leadership in Energy & Environmental Design)[/b] – system popularny na całym świecie. Biurowce wyróżnione certyfikatem LEED promują komfortowe warunki pracy, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii oraz zmniejszonym wpływie na środowisko naturalne. Kryteriami LEED są między innymi lokalizacja projektu, optymalizacja zużycia energii i wody, wybór materiałów oraz jakość środowiska wewnętrznego.

[i]źródło: Ghelamco, CB Richard Ellis[/i][/ramka]

[ramka][srodtytul]Ekobiurowce w Polsce[/srodtytul]

[b]„Zielone” certyfikaty zdobyły[/b]

>> Budynek biurowo-produkcyjno-spedycyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie – to pierwszy obiekt budownictwa zrównoważonego w Polsce oficjalnie zarejestrowany w systemie LEED; pierwszy w Polsce srebrny certyfikat LEED (LEED Silver)

>> Oddział Deutsche Bank PBC w Warszawie – pierwszy w Polsce złoty certyfikat LEED (LEED Gold)

>> Biuro Skanska Property Poland, mieszczące się w biurowcu Deloitte House w Warszawie – srebrny certyfikat LEED (LEED Silver)

>> Budynek biurowy Trinity Park III w Warszawie (Ghelamco) – pierwszy budynek z certyfikatem BREEAM w Polsce

>> Budynek biurowy Deloitte House w Warszawie (Skanska Property Poland) – certyfikat GreenBuilding przyznawany przez Komisję Europejską (KE)

>> Kompleks biurowy Marynarska Point w Warszawie (Skanska Property Poland) – certyfikat GreenBuilding przyznawany przez KE

>> Budynek biurowy Grunwaldzki Center we Wrocławiu (Skanska Property Poland) – certyfikat GreenBuilding przyznawany przez KE

[i]źródło: Cushman & Wakefield[/i][/ramka]

Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem