Gdy kredyt jest w euro, hipoteka też musi być określona w euro.
Po zmianie przepisów wierzytelność i hipoteka będą mogły zostać wyrażone w różnych walutach. [/ramka]
[ramka][b]Przykład[/b]
Jeśli dłużnik weźmie kredyt we frankach szwajcarskich, przepisy pozwolą, by hipoteka została ustalona w złotych. Warunkiem będzie wyrażenie zgody na to zarówno przez kredytobiorcę, jak i bank.
Takie rozwiązanie znacznie uelastycznia kwestie praktyczne związane z przewalutowaniem kredytów.[/ramka]
[srodtytul]Niebezpieczne różnice kursowe[/srodtytul]
Z jednej strony zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że przy każdej zmianie waluty kredytu nie będziemy już składać wniosku o wykreślenie poprzedniej hipoteki i wpis w to miejsce nowej, z drugiej jednak wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem.
Może się bowiem okazać, że kwota, na jaką ustanowiono hipotekę, będzie niewystarczająca. Banki będą więc dążyły do ustanawiania hipotek znacznie przewyższających kwotę udzielonego kredytu. Dzieje się tak często także teraz w przypadku ustanawiania hipoteki kaucyjnej, której suma często dwukrotnie przewyższa sumę udzielonego kredytu. Powoduje to tzw. nadmierne zabezpieczenie hipoteczne.
Jednakże i w tym względzie nowela do ukwh zawiera rozwiązania korzystne dla kredytobiorców. Wprowadzono bowiem w art. 68 ust. 2 możliwość żądania przez właściciela obciążonej nieruchomości obniżenia sumy hipoteki, jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne.
Co prawda przepisy nie zawierają ani definicji nadmiernego zabezpieczenia, ani też żadnych reguł interpretacyjnych tego pojęcia, pole do popisu będzie zatem miało orzecznictwo. Wskazówką mogą tu być zapisy dotyczące hipoteki przymusowej, gdzie jest powiedziane, że może ona wynosić maksymalnie 150 proc. zabezpieczonej wierzytelności, czyli przewyższać ją o połowę.
Zgodnie z nowym art. 1011 ukwh wierzyciel może żądać wpisu hipoteki przymusowej na sumę nie wyższą niż wynikająca z treści dokumentu stanowiącego podstawę jej wpisu do księgi wieczystej; jeżeli z dokumentu tego nie wynika wysokość sumy hipoteki, suma hipoteki nie może przewyższać więcej niż o połowę zabezpieczonej wierzytelności wraz z roszczeniami o świadczenia uboczne określonymi w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki na dzień złożenia wniosku.
[srodtytul]Życie pokaże[/srodtytul]
Do zmienionych przepisów muszą jeszcze zostać wydane nowe lub dostosowane przepisy techniczne – rozporządzenia wykonawcze. Jednak już teraz można powiedzieć, że zaproponowane zmiany mają szanse w praktyce usprawnić obrót gospodarczy, zwłaszcza postępowanie wieczystoksięgowe związane z szeroko pojętymi wpisami hipotecznymi.
Jest szansa, że będą one znacznie szybsze a samo postępowanie w zakresie zmiany treści hipoteki czy kwestii walutowych bardziej elastyczne. Przedsiębiorcy muszą jednak być przygotowani – zwłaszcza na początku obowiązywania nowych instytucji – na różnego rodzaju problemy praktyczne i interpretacyjne, które zniweluje z czasem judykatura i orzecznictwo.
[ramka][b]Przeniesienie na opróżnione miejsce[/b]
Zgodnie z zasadą akcesoryjności hipoteki wygaśnięcie wierzytelności powoduje wygaśnięcie samej hipoteki. Jednakże zgodnie z nowymi przepisami hipoteka nie wygasa, jeżeli z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości nowe wierzytelności podlegające zabezpieczeniu.
Hipoteka, która zabezpiecza kilka wierzytelności, wygasa z chwilą wygaśnięcia ostatniej wierzytelności, jeżeli nie może już powstać w ramach tego stosunku prawnego żadna inna wierzytelność.
W myśl nowych przepisów w razie wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje – w granicach wygasłej hipoteki – uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Może on wtedy na opróżnione miejsce przenieść inną hipotekę lub ustanowić nową, za zgodą jednak podmiotów, na rzecz których ustanowione są inne hipoteki.
Ustanowienie nowej hipoteki lub przeniesienie na miejsce wygasłej hipoteki innej dochodzi do skutku w drodze umowy między właścicielem nieruchomości a wierzycielem hipotecznym.[/ramka]
[i]Autorka jest radcą prawnym[/i]
[ramka][b]Więcej na temat hipoteki i ksiąg wieczystych w serwisie:
[link=http://www.rp.pl/temat/56682.html]rp.pl » Nieruchomości » Prawo » Księgi wieczyste i hipoteka[/link] [/b][/ramka]