Wątpliwości co do samodzielności lokalu

Starosta musi wystawić dokument o samodzielności lokalu, nawet gdy prawo zostanie naruszone

Publikacja: 25.01.2011 04:02

Wątpliwości co do samodzielności lokalu

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Deweloper postawił w Poznaniu budynek z 60 lokalami o dużym metrażu.

– W trakcie budowy postanowił podzielić je na mniejsze i kiedy chciał je sprzedać, zwrócił się do prezydenta miasta o wydanie zaświadczeń o samodzielności nie 60, lecz 68 lokali – mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny Urzędu Miasta w Poznaniu.

Prezydent odmówił, w trakcie budowy doszło bowiem do

istotnych odstępstw, ponieważ powstało o osiem lokali więcej, niż przewidywał projekt budowlany. Nie było też gwarancji, że spełnione zostały wymogi dotyczące wentylacji. Ponadto powiatowy nadzór budowlany nie wydał jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Tymczasem samorządowe kolegium odwoławcze nie podzieliło tych wątpliwości. Zaświadczenia zostały wydane, tyle że z adnotacją o odstępstwach od projektu.

– Niestety, to niejedyny tego typu przykład – dodaje mec. Dąbrowski. – Deweloperzy występują o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, choć są co do tego wątpliwości. Dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie jest różne.

Zaświadczenie o samodzielności to dokument potwierdzający, że dany lokal spełnia wymagania zawarte w [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2080poz%20903.asp]ustawie o własności lokali[/link] (art. 2). Wydaje je starosta (prezydent miasta na prawach powiatu). W myśl tej ustawy samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (np. piwnicą) służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis stosuje się odpowiednio do lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na inne cele niż mieszkalne.

[wyimek]

Najwięcej wątpliwości starostów dotyczy wentylacji [/wyimek]

Takie zaświadczenie jest niezbędne m.in. w wypadku transakcji kupna-sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych. Zgodnie z ustawą o własności lokali oraz orzecznictwem sądów administracyjnych jego wydanie może nastąpić na podstawie inwentaryzacji sporządzonej przez osobę z uprawnieniami budowlanymi lub na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków. [b]Rola starosty ogranicza się do weryfikacji dokumentów pod kątem spełnienia warunków z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali. Nie można odmówić wydania zaświadczenia, nawet gdy doszło do samowoli budowlanej. [/b]

Tak uważa m.in. prezydent Poznania, który wystąpił w tej sprawie do ministra infrastruktury. Jego zdaniem powinien zostać zmieniony art. 2 ust. 3 ustawy – starosta powinien działać podczas wydawania zaświadczeń jako organ administracji architektoniczno-budowlanej. W razie naruszenia prawa budowlanego mógłby więc interweniować.

[b]Są już pierwsze orzeczenia sądów administracyjnych rozstrzygające jednoznacznie tę sprawę, a mianowicie, że nie można wydać zaświadczenia, jeśli nie ma pozwolenia na użytkowanie. [/b]

Tymczasem w Sejmie toczą się prace nad projektem usuwającym bariery w administracji (jest po pierwszym czytaniu). Zgodnie z nim zaświadczenie o samodzielności ma zastąpić oświadczenie właściciela, będzie więc większa swoboda niż obecnie i większe ryzyko, że nabyty lokal ma wady.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][b]Czytaj więcej o [/b]

» [link=http://www.rp.pl/temat/56663.html]wspólnotach mieszkaniowych[/link]

» [link=http://www.rp.pl/temat/56697.html]prawie budowlanym[/link][/ramka]

Deweloper postawił w Poznaniu budynek z 60 lokalami o dużym metrażu.

– W trakcie budowy postanowił podzielić je na mniejsze i kiedy chciał je sprzedać, zwrócił się do prezydenta miasta o wydanie zaświadczeń o samodzielności nie 60, lecz 68 lokali – mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny Urzędu Miasta w Poznaniu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo