Brak zawiadomienia może pozbawić najemców prawa pierwszeństwa w nabyciu zajmowanych mieszkań – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W uchwale w sprawie przekazania składników majątkowych w drodze aportu rada miejska w Nakle nad Notecią wyraziła zgodę na wniesienie w ten sposób działki z wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym do spółki z o.o. Nakielska Administracja Domów Mieszkalnych. Uchwałę podjęto w 2005 r., ale dopiero w 2009 r. jedna z lokatorek, Danuta B., wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Wytknęła, że nikt jej ani pozostałych lokatorów nie zawiadomił o zamiarze przekazania bloku spółce. Dowiedzieli się o tym przy okazji wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszów. Pozbawiło to ich możliwości skorzystania z prawa pierwokupu zajmowanych mieszkań, zagwarantowanego w art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten przewiduje, że w przypadku zbywania nieruchomości państwowych i komunalnych osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje najemcom lokali mieszkalnych. Zgodnie zaś z art. 4 ust. 3b tej ustawy wniesienie nieruchomości aportem do spółki z o.o. jest zbyciem nieruchomości.
Rada miejska zakwestionowała twierdzenie, że uchwała uniemożliwiła najemcom skorzystanie z prawa pierwokupu. Nieruchomość nie została zbyta, lecz wniesiona aportem do miejskiej spółki, w której 100 proc. udziałów należy do miasta – przypomniała.
O sprzedaży budynku muszą wiedzieć najemcy z pierwszeństwem wykupu
Oddalając skargę, WSA w Bydgoszczy uznał, że uchwała nie narusza interesu prawnego Danuty B., nie mogła więc jej zaskarżyć. Wniesienie przez gminę aportu do spółki prawa handlowego rzeczywiście stanowi zbycie nieruchomości. Ale spółka z o.o. w Nakle jest jednoosobową spółką miejską, w której 100 proc. udziałów należy do miasta, a funkcję zgromadzenia wspólników pełni burmistrz. Jej majątek jest więc mieniem miasta. Wniesienie aportem zabudowanej nieruchomości komunalnej nie spowodowało jej wyłączenia z majątku miasta. Nie można zatem mówić o jej zbyciu. Uchwała spowodowała jedynie zmianę formy własności.