Przeciętne mieszkanie w Polsce ma ok. 46 lat - tak wynika z analiz firmy Home Broker (szacunki na podstawie danych GUS, średnia liczona dla 20 największych miast). (Patrz: wiek mieszkań).
- Nasze mieszkania są więc relatywnie młode - podkreśla Bartosz Turek, analityk Home Brokera. - Zgodnie z informacjami Warszawskiego Centrum Postępu Techniczno – Organizacyjnego Budownictwa budynki mieszkalne z drewna powinny być zdatne do użytkowania przez minimum 80 lat. W przypadku budynku z cegły powinno to być przynajmniej 90 lat, a bloków o ścianach żelbetowych - minimum 100 lat. Faktyczna trwałość nieruchomości zależy w dużym stopniu od sposobu jej użytkowania i konserwacji. Wystarczy przytoczyć przykład krakowskich kamienic mających często grubo ponad 100 lat lub skansenów, gdzie drewniane budynki wydają się nie poddawać upływowi czasu - zauważa analityk.
Przedwojenne i deweloperskie
Najmłodsze mieszkania znajdziemy w Białymstoku. Ich średni wiek, jak podaje Home Broker, to 33 lata. Ogólna liczba mieszkań w tym mieście to 112,4 tys.
2 proc. lokali powstało przed 1918 r., 3 proc. - w latach 1918 - 1944. 22 proc. nieruchomości w tym mieście pochodzi z lat 1945 - 1970. Taki sam odsetek stanowią lokale budowane w latach 1979- 1988. (Patrz: Struktura wiekowa mieszkań).
Stosunkowo młode mieszkania mają też Rzeszów (średnia 36 lat) i Olsztyn (37 lat). Najstarsze mieszkania znajdziemy z kolei w Sopocie. Przeciętny ich wiek to 63 lata. W tym mieście, jak podaje Home Broker, jest 17,1 tys. lokali. 28 proc. z nich pochodzi sprzed 1918 r. 13 proc. - z lat 1918 - 1944. Najmłodsze mieszkania, budowane w latach 2001 - 2010 - stanowią w Sopocie 9 proc.
W Katowicach mieszkania mają średnio 58 lat, w Łodzi i Wrocławiu po 54 lata. - W miastach, w których średni wiek mieszkania jest niski, budynków wzniesionych przed końcem II wojny światowej jest niewiele: w takich miastach, jak Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn czy Rzeszów jest ich najwyżej 10 proc. - podaje Bartosz Turek. - Na drugim biegunie są takie miasta, jak Szczecin czy Wrocław, gdzie przedwojennych budynków mieszkalnych jest prawie 30 proc. – Najwięcej wiekowej zabudowy willowej można znaleźć na terenie Dolnego i Górnego Sopotu, które jako uzdrowisko rozwijały się już w pierwszej połowie XIX wieku. Mieszkania i domy w tej okolicy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących, przez co trudno dziś znaleźć przystępne cenowo lokale, a ceny rzędu 7 – 8 tys. zł za m kw. są rzadkością i dotyczą głównie nieruchomości do remontu – mówi Adrian Czuczko, kierownik oddziału Home Broker w Gdyni. -