– Z miesiąca na miesiąc ubywa wolnej powierzchni biurowej – zapewniają przedstawiciele firm doradczych. – Nasi klienci coraz częściej decydują się na powiększenie powierzchni i ekspansję, szczególnie w sektorze usług biznesowych (BPO), SSC (usług wspólnych) czy outsourcingu IT – wylicza Krzysztof Misiak z Cushman & Wakefield.
Zdaniem Joanny Mroczek z CBRE w tym roku w Polsce firmy wynajmą ok. 900 tys. mkw. biur, przy czym w stolicy – ok. 600 tys. mkw., podobnie jak w 2011 roku.
– Największy popyt na biura, poza stolicą, widać w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu, a najmniejszy – na wschodzie kraju – ocenia Izabela Potrykus-Czachowicz z Knight Frank.
Według Warsaw Research Forum w Warszawie w ostatnich miesiącach podpisywano umowy najmu na biura o średniej pow. ok. 650 mkw., we Wrocławiu – na 923 mkw., a w Poznaniu – na ok. 671 mkw. Dużymi biurami interesują się głównie zagraniczne koncerny. – Firmy międzynarodowe najczęściej poszukują w stolicy powierzchni od 2 do 5 tys. mkw., w Krakowie i we Wrocławiu – od 1 do 3 tys. mkw., a w Łodzi, Katowicach i Poznaniu – od 700 mkw. do 2 tys. mkw. Natomiast mniejsze spółki lokalne, z wyjątkiem tych działających na rynku stołecznym, koncentrują się głównie na biurach o powierzchni 200 – 500 mkw. – mówi Krzysztof Misiak.
Jak tłumaczą analitycy z firmy Colliers International Poland, choć na rynkach regionalnych panuje mniejszy ruch niż w stolicy, jednak i tu widać stabilną koniunkturę, ściśle związaną z rozwojem centrów BPO, SSC czy wielkopowierzchniowych „call center" obsługujących całą Europę. – Wiele polskich przedsiębiorstw założonych poza Warszawą przeniosło się do stolicy. Istnieje także niemała grupa spółek, które formalnie mają swoją siedzibę w innym mieście, ale w rzeczywistości większość działalności biznesowej prowadzą w Warszawie – opowiada Artur Lis z Colliers International Poland.