Komisja Europejska, analizując sytuację architektów i inżynierów na rynku europejskim, informuje o istniejących różnicach w zakresie praw i obowiązków wynikających z wykonywania tego zawodu w poszczególnych krajach Unii. Powodem międzynarodowych różnic bywa niejednolite prawo.
W Holandii pozycja architektów w ostatnich latach z powodu wewnętrznych regulacji wyraźnie osłabła. Tymczasem w Belgii architekt ma dziś wiele nowych uprawnień, a przy tym obowiązków – w praktyce kieruje całym placem budowy.
System niemiecki
W Niemczech, gdzie toczy się szeroka debata publiczna nad przyszłością tego zawodu, architekci odpowiadają za koordynację prac technicznych i zgodność oddanego do użytku budynku z projektem. Zwykle nadzorują proces budowlany od początku do końca.
W debacie padają w związku z tym różne pytania: czy architekt jest w stanie koordynować wszystko, co dzieje się na placu budowy? Czy nie należałoby zatrudnić w tym celu menedżera projektu? Czy należy wprowadzać więcej regulacji dotyczących tego zawodu, czy też może skupić się na deregulacji?
– W Niemczech architekci uważani są za bardzo profesjonalną i dobrze wykształconą grupę – podkreśla Paul Lichtenthaler z Federalnej Izby Architektów (BAK). – Architekci są odpowiedzialni za kształt naszych budynków oraz otoczenia. Trzeba powiedzieć, że cieszą się w społeczeństwie estymą – dodaje Lichtenthaler.