W największych polskich miastach w trakcie realizacji jest ok. 1,1 mln mkw. nowoczesnych biurowców – wyliczają analitycy Jones Lang LaSalle. Główna aktywność deweloperska koncentruje się nadal w stolicy, gdzie powstaje ok. 600 tys. mkw.  nowych obiektów.

W Warszawie i Trójmieście

W stolicy w I poł. 2012 r. oddano do użytku ok. 92,5 tys. mkw. nowej powierzchni, z czego w II kw. ukończono 45 tys. mkw. Największe zrealizowane inwestycje  z ostatnich trzech miesięcy to Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.), Platinium Business Park V (11,7 tys. mkw.) oraz Ufficio Primo ( 5,9 tys. mkw.). Według analityków Jones Lang laSalle w drugiej połowie 2012 r. na stołeczny rynek trafi ok. 182 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej,  a w 2013 r. - kolejne 300 tys. metrów. W pozostałych aglomeracjach w II kw. br. deweloperzy oddali w sumie ok. 39 tys. mkw. nowych biur, z czego aż 52 proc. w Trójmieście, w obiektach Garnizon.biz - Omega & Gamma (9,6 tys. mkw.), BCB Business Park - B1 (8,9 tys. mkw.) oraz siedziba Jysk (1,7 tys. mkw.). Inne oddane w tym czasie projekty to Wojdyła Business Park II (7,8 tys. mkw.) we Wrocławiu oraz zrewitalizowany Victoria Business Center (4,8 tys. mkw.) w Poznaniu. - Łącznie w I poł. 2012 r. na regionalne rynki trafiło prawie 65 tys. mkw. powierzchni biurowej, co oznacza wzrost rzędu 23 proc. w porównaniu z I poł. 2011r. – szacują eksperci Jones Lang LaSalle. Sam popyt na biura oceniany jest przez branżę dobrze - w ciągu pierwszego półrocza br. w stolicy wynajęto prawie 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, przy czym nowe kontrakty stanowiły ok. 67 proc. wszystkich transakcji, a 33 proc. przypadło na renegocjacje dotychczasowych umów ; w tym umowy przednajmu, czyli na obiekty w trakcie realizacji, stanowiły aż 30 proc. całkowitego popytu. Z kolei w innych aglomeracjach najemcy podpisali w pierwszym półroczu umowy na 180 tys. mkw., a największy popyt zaobserwowano w Krakowie i Trójmieście.

Stabilne czynsze

Współczynnik powierzchni niewynajętej waha się od ok. 4 proc. we Wrocławiu do 14,5 proc. w Łodzi.  W Warszawie wynosi ok. ok. 7,4 proc., przy czym w ścisłym centrum miasta osiąga poziom 7,8 proc., na obrzeżach centrum – 8,5 proc., a w pozostałych dzielnicach – ok. 7 proc. - W ciągu ostatniego kwartału  wskaźnik pustostanów był stabilny we Wrocławiu i Poznaniu, spadł w Krakowie, Łodzi i Katowicach oraz wzrósł w Trójmieście – podają przedstawiciele Jones Lang LaSalle. Czynsze w większości miast nie uległy zmianom w II kw. 2012 r. Najdroższe powierzchnie w centrum Warszawy można wynająć za 22-25 euro za mkw. miesięcznie, a na Mokotowie za 15 – 15,5 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych miastach stawki te kształtują się na poziomie od 11-13 euro w Łodzi do 16 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu.