Serwis Nieruchomości Rzeczpospolitej razem ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prowadzą akcję poradniczą dotyczącą ociepleń budynków. Czekamy na listy od czytelników (nieruchomosci@rp.pl), którzy szukają najlepszej metody ocieplenia domu albo nie wiedzą, jakie wybrać materiały.
Eksperci doradzają, czy warto zainwestować w termomodernizację. Spośród autorów nadesłanych listów eksperci z SSO raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i obejrzą jej dom. Sprawdzą, którędy ucieka ciepło i udzielą fachowej porady, co zrobić, by budynek nie tracił energii (więcej szczegółów o akcji).
Tym razem wizytę eksperta ze Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń wygrał pan Bartłomiej z Łodzi, który napisał do nas: "Stoję przed ważną decyzją remontu domu z lat 90. Rodzice darowali mi budynek, który wymaga znacznych nakładów po 20-letnim okresie użytkowania. Technologia budowy pozostawia wiele do życzenia. Wówczas budowało się szybko i tanio. Ściany domu są grube: cegła suporex, pustak max, bez styropianu. Kocioł c.o. Dach jest ocieplony wełną mineralną, bez ocieplenia stropu, w narożnikach domu i wokół okien widać zimą przemarzanie ścian (okna wydają się być źle zamontowane po wymianie stolarki okiennej). Chciałbym ocieplić dom styropianem, ale istnieje obawa przed efektem. Ojciec radzi mi ocieplić porządnie dach,strop i okolice wokół okien i narożników domów. Proszę o radę fachowca.
Co zobaczył ekspert
Tomasz Wojtynek, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Dom czytelnika stoi w spokojnej dzielnicy blisko lasu. Dobra komunikacja z centrum miasta czyni lokalizację wręcz idealną do zamieszkania. Nic więc dziwnego, że czytelnik zdecydował się na remont domu, mając na uwadze głównie obniżenie rocznych kosztów jego utrzymania.