– Analizując treść decyzji i jej uzasadnienie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie doszedł do wniosku, że nastąpiło naruszenie przepisów postępowania – powiedziała sędzia Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz, uzasadniając wyrok, uwzględ- niający skargę.
Magdalena H., właścicielka jednego z mieszkań w budynku, którego dotyczyły decyzje prezydenta Warszawy i Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu, zaskarżyła je do warszawskiego WSA.
Budynek na tym gruncie, stanowiący jeden z kilku segmentów, powstał jako część osiedla, kupionego przed II wojną m.in. przez Borysa B. W 2002 r. roszczenia reprywatyzacyjne od jego spadkobierców odkupiła Ewa K.
Roszczenia wynikały z wniosku o przyznanie własności czasowej, złożonego w 1948 r. w trybie dekretu o gruntach warszawskich. Załatwiony odmownie w 1953 r., odżył jako jedna z podstaw do wydania decyzji reprywatyzacyjnej. Magdalena H. zakwestionowała jego prawidłowość.
– Wniosek został złożony na podstawie pełnomocnictwa, udzielonego nieżyjącemu już adwokatowi G. przez Borysa B. i jego braci – wyjaśniał podczas rozprawy radca prawny Krzysztof Broniatowski, pełnomocnik Magdaleny H.