Sztandarowa ustawa przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości za ministra Jarosława Gowina jest niezgodna z Konstytucją RP, taką opinię wydał prof. Marek Chmaj. Chodzi o ustawę deregulacyjną. Opinia została wykonana na zlecenie - Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
W opinii profesora Chmaja ustawa jest w wielu aspektach niekonstytucyjna, daleki od zgodności z konstytucją był też sam proces legislacyjny. Profesor zbadał konstytucyjność przepisów dotyczących zniesienia regulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości .
Jego zdaniem wątpliwość z punktu widzenia zasady zaufania obywateli do państwa. „Otwarcie zawodów" nigdy nie powinno odbywać się kosztem naruszenia innych wartości konstytucyjnych. Sejm wykazał się ponadto nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję prawodawczą (art. 2 Konstytucji).
Przedstawione przez projektodawcę cele ustawy nie uzasadniają w żaden sposób likwidacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Jego zdaniem uprawnienia zawodowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub w zakresie zarządzania nieruchomościami– stanowią słusznie nabyte prawa podmiotowe. Pozbawienie tych praw, bez pełnego wyrównania praw utraconych budzi wątpliwości co do zgodności z zasadą ochrony praw nabytych (art. 2 Konstytucji). Ponadto uchwalenie przez Sejm Ustawy, w brzmieniu zaproponowanym poprawką nr 54 (art. 8 pkt 7 Ustawy) – która w istocie nie ma merytorycznego związku z projektowaną pierwotnie regulacją – po jej rozpatrzeniu tylko w jednym (III) czytaniu, przeczy zasadom: inicjatywy ustawodawczej (art. 118 Konstytucji) i rozpatrywania projektu ustawy w Sejmie w trzech czytaniach (art. 119 Konstytucji). W toku procesu legislacyjnego prawodawca, dopuszczając się licznych niedopatrzeń, wykazał się brakiem należytej staranności i dbałości o dochowanie zasady przyzwoitej legislacji. W konsekwencji, nowelizacja ustawy ugn w analizowanym zakresie jest sprzeczna z art. 2