Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl zbierają wszystkie oferty banków dla kredytu w wysokości 200 tys. zł, na 30 lat, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami, znajdują się też oferty promocyjne i pakietowe. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.

– W lipcu średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów w złotych wyniosła 5,17 proc. W porównaniu do poprzedniego odczytu sprzed miesiąca uległa obniżeniu o 0,06 pkt. procentowego. Jest to efekt kolejnego cięcia stóp procentowych dokonanego przez Radę Polityki Pieniężnej – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Na uwagę zasługuje jednak fakt, że aktualna zmiana średniego RRSO jest dużo mniejsza od dokonanej obniżki stóp (25 pkt. bazowych). Oznacza to, że rynek już z pewnym dystansem odniósł się do tej decyzji i wiele wskazuje na to, że cykl dalszego łagodzenia polityki pieniężnej zbliża się już ku końcowi.

Jacek Kasperczyk podkreśla jednak, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest dziś niezwykle korzystna dla osób zadłużonych w polskich złotych. Najniższe w historii stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego przekładają się na niskie oprocentowanie zobowiązań w złotych, a co za tym idzie, na niższą wysokość płaconych rat kredytowych.

Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów hipotecznych denominowanych w euro, to w lipcu wyniosło ono 6,56 proc., podczas gdy przed miesiącem przyjmowało wartość 6,35 proc. Zmiana ta jest spowodowana wycofaniem z palety kredytów w euro oferty promocyjnej przez Deutsche Bank, w którym do dyspozycji klientów pozostały tylko standardowe propozycje – podaje Comperia.pl.

Na rynku wciąż nie ma kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Dlatego też bieżąca analiza oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia.