? – Oznacza to, że mimo podwyższania marż przez banki kredytobiorcy mogą cieszyć się niższymi ratami niż jeszcze kilka miesięcy temu. Poprawiła się też dostępność kredytów złotowych – komentuje Marta Błędowska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl .

? Z jej wyliczeń wynika, że w przypadku modelowego kredytu w wysokości 300 tys. zł, z wkładem własnym w wysokości 20 proc., średnia marża wynosi dziś 2,52 proc. Natomiast dla kredytów o tych samych parametrach, ale w ramach oferty promocyjnej – 1,62 proc. Z kolei dla kredytów hipotecznych w wysokości 300 tys. zł bez wkładu własnego wysokość średniej marży w ramach oferty standardowej wyniosła w lipcu 2,76 proc., a w ramach oferty promocyjnej 1,80 proc.

? – W porównaniu z poprzednim miesiącem średnie marże dla kredytu hipotecznego z 20-proc. wkładem własnym wzrosły odpowiednio o 0,02 p.p. dla ofert standardowych oraz o 0,03 w ofertach promocyjnych. Podobnie było w przypadku kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości – marże poszły w górę w ciągu miesiąca przeciętnie o 0,03 p.p. – mówi Marta Błędowska.

? Średnie marże dla ofert kredytowych w USD oraz EUR pozostały na tym samym poziomie. W przypadku obu walut dla kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości, w ramach oferty standardowej, średnia marża wynosi 9,60 p.p., a w ofercie promocyjnej 4,80 p.p.

? W ofertach standardowych średnie marże wyniosły niezmiennie 9,2 p.p. dla kredytów w USD oraz 6,18 p.p. dla kredytów w EUR. W przypadku oferty promocyjnej dla kredytów w USD średnia marża to 4,6 p.p., a w EUR – 3,95 p.p.

? Zdaniem analityków Comperii można się spodziewać dalszego podwyższania marż. Można także przypuszczać, że po sześciu obniżkach stóp procentowych, które miały miejsce w tym roku, utrzymają się one na tym samym poziomie przez najbliższy rok.

? – W związku z tym kredytobiorcy prawdopodobnie nadal będą mogli cieszyć się niższymi ratami spowodowanymi niską wartością WIBOR 3M pomimo tych nieznacznych podwyżek marż – dodaje Marta Błędowska.