E. K. wniosła o uchylenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej w części podwyższającej miesięczne opłaty z tytułu zarządu nieruchomością wspólną w stosunku do właścicieli lokali użytkowych.
Podała, że jest właścicielką lokalu niemieszkalnego. W dniu 23 maja 2012 r. ogół właścicieli nieruchomości tworzących Wspólnotę Mieszkaniową podjął zaskarżoną uchwałę. W załączniku do niej dokonano zróżnicowania opłat na koszty zarządy za usługi świadczone w zakresie administrowania (wynagrodzenie zarządcy, sprzątanie i utrzymanie zieleni) właścicieli lokali użytkowych w stosunku do właścicieli lokali mieszkalnych. Dla lokalu E.K. przyjęto wysokość miesięcznej zaliczki na poziomie 2, 75 zł/m2, natomiast wysokość zaliczki w stosunku do lokali mieszkalnych ustalono na poziomie 0, 85 zł/m2.
Właścicielka podniosła, iż możliwość zwiększenia obciążenia właścicieli lokali użytkowych w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej ponad poziom wynikający z zasady określonej w art. 12 ustawy o własności lokali dopuszczalna jest istnieniem określonych (a nie hipotetycznych) uciążliwości lub zwiększonej kosztochłonności takiej kategorii lokali w zakresie mającym wpływ na utrzymanie wspólnej nieruchomości. Powołała się przy tym na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. akt I ACa 789/10). Jej zdaniem podwyższenie opłat na pokrycie kosztów zarządy nieruchomością wspólną w stosunku do właścicieli lokali usługowych nie znajdowały uzasadnionych podstaw, bowiem zwiększenie zaliczki jest dopuszczalne tylko, gdy koszty eksploatacji lokalu użytkowego są faktycznie wyższe.
- Nie sposób przyjąć założenia, iż koszty eksploatacji lokali usługowych są wyższe, aniżeli koszty związane z użytkowaniem lokali mieszkalnych. Nie każdy bowiem lokal usługowy różni się w swoim przeznaczeniu i użytkowaniu od przeciętnego lokalu mieszkalnego – wyjaśniła właścicielka.
Pozwana Wspólnota Mieszkaniowa wniosła o oddalenie powództwa. Jej zdaniem chybiony był zarzut właścicielki lokalu użytkowego, zgodnie z którym wspólnota nie wskazała podstaw uzasadniających zróżnicowanie opłat miesięcznych z tytułu zarządu nieruchomością wspólną w zakresie administrowania w odniesieniu do lokali mieszkalnych oraz lokali usługowych. Zwróciła uwagę, że członków Wspólnoty Mieszkaniowej obowiązuje uchwała z 2010 r. określająca stawki, które należy stosować przy ustaleniu wynagrodzenia zarządy za usługi administrowania nieruchomością wspólną. Uchwała ta nie została zaskarżona ani przez E.K. ani przez któregokolwiek z członków Wspólnoty, zatem jest on dobrą podstawą do żądania w stosunku do właścicielki podwyższonych opłat przynajmniej do czasu jej zmiany przez wspólnotę. Wspólnota podniosła, że zaskarżona uchwała nie zawiera postanowień podwyższających miesięczne opłaty z tytułu zarządu nieruchomością wspólną w stosunku do właścicieli lokali użytkowych ponad kwotę 0, 85 zł/m2. Uchwała ta powtarza jedynie stawki obowiązujące członków Wspólnoty na podstawie wcześniej podjętej uchwały.