Tak twierdzą przedstawiciele Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, którzy wczoraj apelowali o zmiany w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (tzw. MDM).
– Ta propozycja nie ma charakteru społecznego. To projekt wspierania firm deweloperskich. Gdyby rzeczywiście celem ustawy było ułatwienie młodym ludziom kupna mieszkania, to przewidywane wsparcie dotyczyłoby także zakupu lokali na rynku wtórnym, na którym z reguły są niższe ceny – uzasadniał sprzeciw Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Jego zdaniem ograniczenie programu do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zwiększeniem zysków deweloperskich. – Dlaczego kosztem podatnika chcemy wspierać wybraną grupę przedsiębiorców? – pytał Ryszard Kowalski.
Według Producentów Materiałów dla Budownictwa szkodliwe jest także planowane zniesienie od przyszłego roku zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane, aby znalazły się pieniądze na finansowanie dopłat w ramach MDM.
– Przecież możliwość zwrotu części VAT za materiały to jedyna publiczna forma wsparcia budujących i remontujących systemem gospodarczym. Tacy inwestorzy, głównie z powodów finansowych, nie kupują usług budowlanych. Będą więc pokrzywdzeni przy okazji MDM – twierdzi Ryszard Kowalski i dodaje: – To skandal, że obywatel, który rozpoczął budowę domu w 2013 r. lub wcześniej, straci możliwość zwrotu części VAT za materiały kupowane po 31 grudnia 2013 r. Przecież gdy podejmował decyzję o budowie czy znaczącym remoncie, miał prawo założyć, że koszty nabycia materiałów w całym okresie budowy będą pomniejszone o zwrot VAT i na tej podstawie oceniał swoje szanse sfinansowania przedsięwzięcia.