Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę rzecznika praw obywatelskich i 12 osób. Uznały one za dyskryminujący § 6 uchwały Rady m.st. Warszawy z 15 grudnia 2011 r. w sprawie zasad obrotu lokalami mieszkalnymi m.st. Warszawy. Wyklucza on ze sprzedaży na pięć lat m.in. lokale zajmowane przez najemców, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymywali dodatek mieszkaniowy, zasiłek z pomocy społecznej, mieli lub mają zaległości czynszowe, mają lub sprzedali nieruchomość bądź mieszkanie spółdzielcze. (sygn. I SA/Wa 60/13).
– W ocenie rzecznika praw obywatelskich Rada m.st. Warszawy postawiła barierę w wykupie lokali komunalnych. Nie tyle określiła zasady przeznaczenia ich do zbycia, ile pozbawiła określone grupy najemców pierwszeństwa nabycia ze względu na dodatkowe, negatywne kryteria, których nie przewiduje ustawa o gospodarce nieruchomościami – mówiła podczas rozprawy Anna Dobiecka z Biura RPO. Zgodnie z ustawą prawo pierwszeństwa przysługuje najemcy, który spełnia kryteria nawiązania najmu na czas nieoznaczony.
– Zamknęła się możliwość wykupu mieszkań przez niektórych najemców – wtórował adw. Marek Markiewicz, występujący w imieniu części skarżących.
– Miasto mówi o interesie, ale o czyim? – pytał jeden ze skarżących. – Sprzedaje mieszkania wybiórczo, latami przetrzymuje wnioski o wykup, tworzy sztuczne zadłużenia.
Przedstawicielka Rady m.st. Warszawy zwróciła się o oddalenie skarg.