Ogród sensoryczny, pasieka z ulami na ponad 150 tys. pszczół, budki lęgowe dla ptaków i poidła dla motyli. Joga i gimnastyka dla seniorów. A dla pracowników – grządki i uprawa ziół. Galeria Solna w Inowrocławiu jako pierwsze centrum handlowe w regionie kujawsko-pomorskim tworzy taką ekostrefę. Pszczoły zamieszkały też na dachu Galerii Madison w Gdańsku.
Panele i woda
Ekologicznymi rozwiązaniami, jak mówi Anna Roguska, starszy konsultant w dziale doradztwa i wynajmu powierzchni handlowych w firmie Savills, mogą się też pochwalić m.in. Galeria Łomianki, Galeria Bronowice w Krakowie, Centra Handlowe: Auchan Gdańsk i Auchan Hetmańska w Białymstoku, Galeria Tomaszów w Tomaszowie Mazowieckim, centra M1 i obiekty firmy Neinver.
– Do prestiżowego grona obiektów posiadających certyfikat BREEAM na poziomie Excellent dołączyła ostatnio Galeria Wroclavia. Na jej dachu zbudowano pasiekę dla ok. 300 tys. pszczół – mówi Anna Roguska.
– Ogród z ulami i poidłami dla motyli to doskonałe rozwiązanie, wspierające środowisko naturalne – komentuje Piotr Karpiński, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w firmie doradczej CBRE.
W Polsce stosuje się je od dawna. – Obserwujemy to na przykładzie centrów handlowych, którymi zarządzamy – m.in. Galerii Kazimierz w Krakowie czy portfela centrów Vivo! – mówi Piotr Karpiński. – Tworzenie ogrodów, pasiek i przestrzeni z żywą zielenią to niejedyne proekologiczne działania. Niektóre obiekty nie dysponują przestrzenią lub infrastrukturą niezbędną do ich uruchomienia, a jednak wdrażają rozwiązania, które mają na celu wsparcie lokalnych ekosystemów lub zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko – zwraca uwagę. To, jak wskazuje, m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej wpływają m.in. panele fotowoltaiczne. Ważna jest także wymiana oświetlenia na LED i powtórne wykorzystanie szarej wody w toaletach.