Rz: Od 1 stycznia obowiązują nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kto odpowiada za to, aby dom spełniał te warunki: inwestor, projektant domu, wykonawca?
Andrzej Lulka: Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają zastosowanie przy projektowaniu i budowie, w tym także przy odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków a także związanych z nimi urządzeń budowlanych. W związku z tym odpowiedzialność za to, by dom spełniał warunki techniczne, wskazane w rozporządzeniu spoczywa na wszystkich uczestnikach procesu budowlanego: na inwestorze, inspektorze nadzoru budowlanego, projektancie, a także na kierowniku budowy lub kierowniku robót.
Jeżeli inwestor w pierwszych tygodniach roku złożył dokumentację do nadzoru budowlanego, wraz z tzw. gotowym projektem domu, który nie spełnia nowych warunków, to czy organ nie wyda pozwolenia na budowę?
Jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożony został wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, dokonano zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych bądź została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.
Przygotowywana jest tzw. mała nowelizacja prawa budowlanego? Na jakie zmiany powinni się przygotować inwestorzy? Czy rzeczywiście będzie można budować bez pozwolenia na budowę?