Wspólnota mieszkaniowa większością głosów podjęła uchwałę o zakupie usług doradztwa prawnego w sprawie funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej w cenie 5 tys. zł za każde 12 miesięcy i upoważniła zarząd do wyłonienia usługodawcy i zawarcia z nim umowy.
Uchwałę zaskarżyła Katarzyna W., argumentując, że narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością i interesy właścicieli lokali (art. 25 ustawy o własności lokalu). Zakres spraw wymagających konsultacji prawnej jest znikomy, a koszty niepotrzebne i bezpodstawne. Zarzuciła też, że zarząd wspólnoty wprowadził właścicieli lokali w błąd, iż konieczne jest korzystanie na stałe z prawnika, co miało wpływ na głosowanie nad uchwałą.
Zarządzanie nieruchomością opiera się nie tylko na zasadach ekonomicznych
Kobieta jest skonfliktowana z członkami zarządu wspólnoty. Z jej inicjatywy toczy się przeciwko wspólnocie kilka procesów sądowych, m.in. o wydanie dokumentów, o złożenie rachunku z zarządu nieruchomością wspólną oraz uchylenie innej uchwały. Pozwała też członków zarządu wspólnoty o naruszenie dóbr osobistych i domaga się ustanowienie dla wspólnoty kuratora.
Sąd Okręgowy w Rzeszowie oddalił roszczenie. Pod uwagę wziął, że wspólnota gromadzi 102 właścicieli i przy tylu lokalach doradztwo jest jak najbardziej uzasadnione. Nie obciąża też finansowo lokali. Nadto za przyjęciem uchwały była większość członków wspólnoty.