- Wykończenie mieszkania przez dewelopera może być ciekawą alternatywą dla klientów z uwagi na korzyści finansowe oraz oszczędność czasu. Sprzedając mieszkanie deweloper dolicza tylko 8 proc. podatku do finalnego produktu - w tym przypadku wykończonego mieszkania. Właściciel kupując materiały budowlane dolicza do cen netto aż 23 proc. podatku VAT. Oszczędności sięgają zatem 15 proc.
Poza tym deweloper korzysta ze znaczących rabatów, jakie jest w stanie wynegocjować w hurtowniach, a także u usługodawców - podwykonawców zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Koszty wykończenia zależą od wybranych przez klienta materiałów, ale z uwagi na to, że ich zakupu dokonuje deweloper w swoim zakresie, to odlicza on cały podatek VAT, a ostateczna cena mkw. objęta jest tylko podatkiem w wysokości 8 proc.
Warto także pamiętać, że całkowity koszt wykończenia np. mkw. łazienki lub kuchni to nie tylko cena płytek, ale również materiałów dodatkowych, chociażby fug, listew, a także stawki za robociznę.
Dzięki współpracy dewelopera z biurami projektowymi, również w tym zakresie można liczyć na pomoc przy negocjacji cen projektów wykończenia wnętrz oraz polecenia godnych zaufania specjalistów. Wszystko zależy jednak od renomy firmy deweloperskiej oraz jej pozycji rynkowej, a także doświadczenia w świadczeniu tego typu usług swoim klientom.
Wykańczanie mieszkań pod klucz staje się coraz popularniejsze, choć wciąż jest to propozycja, z której mogłaby korzystać zdecydowanie większa liczba nabywców nieruchomości na rynku pierwotnym. Panuje przekonanie, że nad wszystkim trzeba samemu sprawować nadzór, co jednak nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem z uwagi na konieczność poświęcenia dużej ilości czasu.