Na domy jednorodzinne w pierwszym kwartale tego roku zaciągniętych zostało tylko 1 procent kredytów w ramach MdM. - Głównym tego powodem jest limit powierzchni domu (100 mkw. i 110 mkw. dla rodzin z trójką dzieci), jaki został narzucony przez ustawodawcę - mówi Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. - Z analizy przeprowadzonej przez nas wynika, że deweloperzy w swojej ofercie mają mało domów kwalifikujących się do dopłat. Niewielu planuje także takie projekty - dodaje.
Domy w MdM dostępne będą wkrótce w ramach projektów, które w Lublinie i w Rzeszowie przygotowuje Wikana. Obecnie takie nieruchomości zostały już sprzedane, ponieważ, jak przyznaje Sylwia Szymańska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Wikana, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem klientów.
Ale po dopłatę do kredytu można sięgnąć, wybierając jeden z domów, które Wawel Service buduje w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem, gdzie ceny zaczynają się od ok. 399 tys. zł. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service deklaruje, że oferowane przez firmę domy kwalifikują się zarówno do programu MdM, jak i spełniają wymogi energooszczędności, pozwalające jednocześnie na uzyskanie dopłaty w ramach programu NFOŚiGW w wysokości 30 i 50 tysięcy złotych.
Spółka Inpro oferuje domy w dwóch inwestycjach: Golf Park pod Gdynią i Wróbla Staw w Gdańsku. Jednak, jak powiedział Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, oferty w tych projektach nie obejmuje rządowy program dopłat, ponieważ nie spełniają jego kryteriów.
Oferowane przez firmę Atal domy w osiedlu Ville Murano pod Wrocławiem również nie kwalifikują się do dopłat. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal, przyznaje że w ramach MdM można kupić w tej chwili tylko mieszkania w łódzkiej inwestycji firmy - Nowe Polesie.